واکنش بعیدی نژاد به امضای قرارداد ایران با ایرباس+عکس

۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰:۵۸
کد خبر: ۲۵۹۳۴۵
حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان در واکنش به امضای قرارداد ایران با ایرباس در اینستاگرام خود پستی منتشر کرد و نوشت: ترديدها در خصوص این قرارداد نشان مي دهد كه قرارداد با ايرباس يك قرارداد معمولی تجاری نمي باشد.
به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی ، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان در واکنش به امضای قرارداد ایران  با ایرباس در اینستاگرام خود پستی منتشر کرد و نوشت:


با وجود همه ترديدهايي كه حتي تا آخرين لحظه در خصوص امكان قرارداد با ايرباس مطرح ميشد، اين قرارداد كه توافق اوليه آن در سال گذشته در جريان سفر رياست جمهوري به پاريس صورت گرفت،به امضا رسيد. خود اين ترديدها نشان ميدهد كه قرارداد با ايرباس يك قرارداد معمولي تجاري نمي باشد، بلكه به دلايل زير اهميتي خاص دارد:

١- اين قرارداد مانند قرارداد با بوئينگ كه يكي از مهمترين دستاوردهاي برجام ميباشد پاياني بر قديمي ترين تحريم عليه جمهوري اسلامي ايران ميباشد كه از بدو انقلاب اسلامي عليه صنعت هوايي ايران اعمال شده است. حدود چهل سال است كه ايران نتوانسته است يك هواپيماي نو خريداري نمايد.

٢- اجراي سريع قرارداد قابل توجه است. هفت يا هشت فروند از اين هواپيماها در سال آينده ميلادي به ناوگان هواپيمايي ايران اضافه خواهد شد.

٣- ورود اين هواپيماها به ناوگان هواپيمايي ايران موجب بالندگي و شكوفايي صنعت هوايي ايران خواهد شد. سال گذشته ايرانيها براي سفر به خارج از كشور حدود پنج ميليارد دلار بليط خريده اند كه همه آن از ايرلاين هاي خارجي كه در واقع سهم بازار هواپيمايي ايران را بدليل فقدان هواپيما تصاحب كرده اند، بوده است. اين در حالي است كه ما در ايران مواجه با بيماري خلبانان و مهندسين پرواز هستيم كه به اجبار بسياري از آنها به استخدام شركتهاي خارجي درآمده اند.

٤-انعقاد اين قرارداد حدود بيست ميلياردي با ايرباس كه پول آن در عرض ده سال عمدتا از طريق فاينانس و بعد فروش بليط پرداخت ميشود، باعث گسترش همكاريهاي اقتصادي و تجاري ايران با كشورهاي آلمان، فرانسه و انگليس بعنوان شركاي اصلي ايرباس خواهد شد و تاثير مهمي هم در گشايش روابط بانكي و مالي با كشورمان با كشورهاي مهم اروپايي خواهد گذاشت. شركت رولز رويس كه يكي از تامين كنندگان مهم موتورهاي ايرباس ميباشد سهمي مهمي در اين قرارداد دارد.

٥- در حاليكه مذاكرات امضاي قرارداد با ايرباس در شرايط خاصي انجام مي گرفت ولي تيم مذاكره كننده ايراني با ابتكار عمل مناسب تخفيف هاي خوبي را هم در اين قرارداد از ايرباس گرفتند.

از مجموعه مديران هواپيمايي بويژه از جناب آقاي مهندس پرورش و سپس جناب آقاي كاشان كه تحت مديريت جناب آقاي آخوندي مذاكرات مهم و موثري را به انجام رساندند بايد قدرداني نماييم.


واکنش بعیدی نژاد به امضای قرارداد ایران با ایرباس+عکسارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *