فرار مغزها از انگلیس در پی خروج از اتحادیه اروپا

۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۵:۰۱
کد خبر: ۲۵۷۹۱۵
نگرانی‌ها از خروج دانشمندان و محققان اروپایی از دانشگاه‌های انگلیس به خاطر خروج این کشور از اتحادیه اروپا افزایش یافته است.
به گزارش گروه فضای مجازی ، ایسنا به نقل از یو.دبلیو.نیوز نوشت: بیش از 31 هزار محقق و استاد دانشگاه در انگلیس از کشورهای اتحادیه اروپا هستند و ممکن است در پی برگزیت(خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) با مشکلات اقامتی مواجه شوند.

یک کمیته پارلمان انگلیس اخیرا در گزارشی اعلام کرده که بسیاری از نخبگان و محققان خارجی در صورت روشن نشدن وضعیت‌شان پس از برگزیت این کشور را ترک خواهند کرد و خلاء آنها در درازمدت آسیب‌های جبران ناپذیری بر آموزش عالی و تحقیقات دانشگاهی در انگلیس وارد خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: به طور میانگین بیش از 16 درصد محققان در دانشگاه‌های مختلف از کشورهای اروپایی هستند و جایگزینی آنها به شدت مشکل خواهد بود.

بیش از 23 درصد از اساتید رشته‌های بیولوژی، ریاضیات و فیزیک و 18 درصد اساتید رشته‌های مهندسی در انگلیس از کشورهای اروپایی هستند و این رشته‌ها بیشترین آسیب را از برگزیت خواهند دید.

دولت انگلیس اعلام کرده که شهروندان اروپایی در صورتیکه بیش از پنج سال از اقامتشان در این کشور گذشته باشد می‌توانند اقامت دائمی دریافت کنند اما بسیاری از محققان کمتر از این مدت در انگلیس اقامت داشته‌اند. برای مثال بیش از 70 درصد محققان امپریال کالج لندن نمی‌توانند اقامت بگیرند.

ویزای شغلی یکی از موارد الزامی برای محققان خارجی است تا بتوانند از حقوق مناسبی برخوردار شوند ولی هزینه دریافت آن بسیار زیاد است. طبق اعلام دانشگاه کمبریج هزینه دریافت این ویزا سالانه 1 میلیون و 250 هزار پوند است و بسیاری از محققان از عهده این هزینه برنمی آیند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *