شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال قبل خفیف تر است

۰۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۵:۰۲
کد خبر: ۲۴۹۴۱۷
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: شدت بیماری آنفلوآنزا نسبت به سال قبل خفیف تر است.
به گزارش گروه جامعه ،محمد مهدی گویا گفت: به طور طبیعی همزمان با فرارسیدن فصل سرما موارد ابتلا به بیماری های واگیر تنفسی افزایش می یابد. افزایش این موارد به آلودگی هوا ارتباطی ندارد ولی آلودگی هوا باعث می شود در برخی از مبتلایان به خصوص کسانی که بیماری های زمینه ای دارند بیماری تشدید شود.

وی افزود: این افراد لازم است مراقبت های بیشتری از خود به عمل بیاورند. یعنی هم مراقب باشند بیمار نشوند و هم اگر دچار بیماری شدند مراقب باشند به انواع شدید بیماری مبتلا نشوند.
گویا بیان کرد: ظرف دو هفته گذشته به ویژه 10 روز گذشته موارد عفونت های شدید تنفسی بیشتر شده اما در کل موارد ابتلا نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد.

وی گفت: در برخی استان ها مثل تهران، اصفهان، کرمان موارد عفونت های شدید تنفسی به نسبت جمعیت شان بیشتر از جاهای دیگر بوده است. در برخی استان ها همچون قم، قزوین و گلستان نیز این موارد مقداری افزایش یافته است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر افزود: خوشبختانه هم اکنون نوع ویروس آنفلوآنزا غالب، ویروس H3N2 است. این ویروس نسبت به ویروس های آنفلوآنزای فصلی از شدت کمتری برخوردار است. ولی لازم است مردم از خود مراقبت بیشتری به عمل آورند.

وی ادامه داد: فعالیت یک ویروس آنفلوآنزای جدید به نام H5N8 نیز که تاکنون فقط در پرندگان ایجاد بیماری کرده نه انسان، در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی با هماهنگی سازمان دامپزشکی رصد می شود و با این سازمان ارتباط تنگاتنگ در این زمینه داریم.
 
  
 



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *