بروز رسانی اطلاعات مجرمان در بانک هویت ژنتیک/ ثبت 4هزار پروفایل ژنتیکی در خراسان رضوی

۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۶:۰۵
کد خبر: ۲۴۷۳۴۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئوفیان گفت: جمع آوری اثر انگشت ژنتیکی وبروز رسانی اطلاعات مجرمان در فاز کنونی از مزایای بانک هویت ژنتیک ایران است .
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی  وقضایی ، دکتر رضا رئوفیان رئیس بانک هویت ژنتیک ایران در سمینار دوروزه تفسیر پیشرفته نتایج الکتروفورز موئینه ای گفت: جمع آوری اثر انگشت ژنتیکی وبروز رسانی اطلاعات مجرمان در فاز کنونی از مزایای بانک هویت ژنتیک ایران است.

وی از کلیه همکاران بانک در کل کشور خواست تا فرایند های اجرایی را مطابق با دستورالعمل ها پیاده سازی کنند تا وحدت رویه بین تمامی آزمایشگاه ها برقرار شود.

دکتر رئوفیان پیشرفت این پروژه را تا به امروز مرهون همکاری بسیار نزدیک بین سازمان پزشکی قانونی کشور و سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور دانست و تداوم و گسترش آن را منوط به همکاری سایر سازمانها و ارگانها ذکر کرد.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی نیز با اشاره به مزایای بانک مزبور، نیاز به پشتوانه مالی غنی برای ادامه متمادی این پروژه را از الزامات دراز مدت عنوان کرد.

دکتر سید آریاحجازی درسمیناردو روزه الکتروفورز موئینه ای ضمن اعلام ثبت 4000 پروفایل ژنتیکی تا کنون در خراسان رضوی گفت: بر اساس آمار  60 درصد زندانیانی که آزاد می شوند تا سه سال بعد به زندان باز می گردند و  بانک مزبور موجب پیشگیری از تکرار جرم خواهد شد.

گفتنی است، سمینارمزبور دارای امتیازآموزشی بوده و باتدریس همکاران مجرب از استانهای خراسان رضوی، فارس و تهران برای  متخصصین وکارشناسان ژنتیک پزشکی قانونی کشور درمرکز پزشکی قانونی خراسان رضوی برگزار شد.

در حاشیه این سمینار کار گاه عملی اموزشی الکتروفورزموئینه ای وروشهای رفع عیب با تدریس دکتر آرش علیپور مسئول بخش ژنتیک آزمایشگاه پزشکی قانونی استان برای کلیه کارشناسان حاضر اجرا شد و کارشناسان ضمن آموزش نکات کاربردی عیب یابی دستگاه الکتروفورزموئینه ای که روشی استاندارد برای  الکتروفورز در آزمایشگاه های DNA است، در خصوص تفسیر نتایج این روش و راه اندازی روش های جدید به بحث و تبادل نظر پرداختند.

لازم به ذکر است که دستگاه الکتروفورزموئینه ای موجود در آزمایشگاه پزشکی قانونی استان اولین دستگاهی است که برای تشخیص هویت و بررسی ارتباط خویشاوندی در سازمان پزشکی قانونی کشور خریداری شد و تحولی عظیم در تشخیص هویت ژنتیکی از لحاظ تکنیک و سرعت ایجاد کرد.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha