تولید 220 هزار تن پسته در باغ‎های کشور

11:56 - 15 تير 1393
کد خبر: ۲۴۰
خبرگزاری میزان: دبیر کل انجمن پسته ایران حجم محصول تولیدی امسال باغ‌های پسته کشور را بر اساس آخرین برآوردها، 220 هزارتن پیش‌بینی کرد. از این میزان تولید 130 هزارتن در استان کرمان و 90 هزارتن نیز در سایر استانها تولید خواهد شد.

: دبیر کل انجمن پسته ایران حجم محصول تولیدی امسال باغ‌های پسته کشور را بر اساس آخرین برآوردها، 220 هزارتن پیش‌بینی کرد. از این میزان تولید 130 هزارتن در استان کرمان و 90 هزارتن نیز در سایر استانها تولید خواهد شد.
حمید فیضی در گفت‌وگو با خبرنگار میزان درباره میزان تولید پسته در سال گذشته گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های این انجمن، 170 هزار تن پسته در باغ‌های کشور تولید شده است. اما هنوز جمع‌بندی نهایی از آمار تولید سال 92 انجام نشده است.
وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به افزایش تولید پسته آیا شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود، بیان کرد: قیمت پسته در ایران تابع قیمت‌های جهانی و نوسانات بهای دلار است. از آنجایی که امکان پیش‌بینی تغییرات دلار در برابر ریال کار دشواری است، نمی‌توان گفت قیمت داخلی پسته افزایش یا کاهش خواهد یافت.
دبیر کل انجمن پسته افزود: به‌رغم افزایش تولید پسته، قابلیت جذب در بازارهای جهانی و تقاضا برای این محصول بسیار بیشتر از تولید امسال است در نتیجه انتظار کاهش قیمت‌های جهانی را نداریم.
وی با بیان اینکه قیمت جهانی پسته بر حسب نوع محصول متفاوت است، به طور میانگین بهای هر کیلو پسته در بازار جهانی را ده دلار اعلام کرد.
فیضی در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت پسته داخلی از محصول صادراتی بیشتر است، عنوان کرد: کیفیت پسته صادراتی با داخلی متفاوت است. آنچه به خارج عرضه می‌شود محصولی فله‌ای است اما پسته عرضه شده به داخل از نوع آجیلی بوده و کیفیت خیلی بهتری نسبت به محصول صادراتی دارد.
وی با تاکید بر اینکه انجمن پسته متشکل از باغداران و صادرکنندگان پسته بوده و باید تغییرات بهای پسته عرضه شده در بازار داخلی را از طریق منابع و مراجع مرتبط با بازار داخل بررسی کنید، ادامه داد: پسته داخلی هزینه فرآوری و توزیع را هم متحمل می‌شود، در نتیجه قیمت آن با انواع صادراتی متفاوت است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *