رحیم پور: برای میانجیگری بین عراق و ترکیه مشکلی نداریم

۰۹ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۷:۰۱
کد خبر: ۲۳۸۹۷۵
دسته بندی‌: سیاست
معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران گفت: اجلاس سران دریای خزر سال ۲۰۱۷ برگزار می شود.
به گزارش گروه سیاسی ؛ ابراهیم رحیم پور در حاشیه مراسم روز جمهوری ترکیه  که امشب(یک شنبه) در سفارت این کشور با حضور واعظی وزیر ارتباطات کشوررمان و جمعی از سفرا و مسئولان خارجی برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به اتفاقات پس از برجام،  شاهد رفت و آمدهای بسیاری از سوی مسئولین سایر کشورها هستیم شما روند این رفت و آمدها را چطور ارزیابی می کنید و در آینده روابط اقتصادی و سیاسی ایران با سایر کشورها چقدر اثرگذار خواهد بود؟ گفت: فکر می کنم آمار کاملا گویا است و ابزار و مقدمات تفاهم، نشست و رفت و آمد است کاری که متاسفانه قبلا انجام نمی شد و روابط خارجی ما سد شده بود.

وی ادامه داد: خدا رو شکر از این جهت ما هیچ مانعی نداریم و از طیف های مختلف ، بلوک ها و قاره های مختلف همه جوره و  در تمام سطوح به کشورمان رفت و آمد دارند.

رحیم پور افزود: برخی مواقع خود ما در وزارت امور خارجه برای تنظیم قرار ملاقات ها با مشکل روبه رو هستیم حتی چند رییس جمهور  منتظر پاسخ ما برای ملاقات هستند. بنابراین همین حجم زیاد رفت و آمدها کاملا گویاوضعیت تعاملات ما است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه با بیان اینکه بالاخره سایه مسایل قبلی هنوز وجود دارد،خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که ما به سمتی می رویم که لااقل بتوانیم قسمتی از خواسته های مردم و مشکلاتی که مردم با آنها دست به گریبان هستند را حل کنیم.

وی  ادامه داد: در این رابطه آمار و ارقام دقیق است فکر می کنم از این جهت کار انجام شده است ولی رسیدن به 10، 12 سال پیش کار بیشتری می خواهد.

رحیم پور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات روز جمعه نماینده روسیه در شورای امنیت مبنی بر این که پس از برجام راه تهران برای عضویت در پیمان شانگهای باز شده است گفت: بله روس ها علاقمند هستند و می شود گفت سایر کشورهای عضو شانگهای هم علاقمند هستند.

وی ادامه داد: چند بار روسها با ما صحبت کرده اند البته این قسمتی است که می شود به رسانه ها گفت. یک قسمتی هم موانعی است که باید رفع شود و امیدواریم که خود روس ها به رفع این موانع کمک کنند. ما هر جایی که رفتیم با سربلندی و عزت رفتیم. هیچ جا با درخواستی که معقول نباشد حرکت نکرده ایم.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان بابیان اینکه در حال مرور  عضویت خود که قبلا درخواست کرده بودیم هستیم افزود:  در جلسه آخر این هفته نخست وزیران شانگهای من از طرف ایران شرکت می کنم و باید ببینیم فضا به چه صورت است. ما مرتب بررسی می کنیم تا آنچه در توانمان هست را چه با عضویت کامل و چه با عضویت ناظر برای این مجموعه انجام دهیم. بنابراین روس ها علاقمند هستند و در سفر آقای ظریف مجددا این موضوع را اعلام کردند ولی باید کارهای دیگر هم انجام شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با این که آیا ممکن است اینکه در اجلاس نخست وزیران شانگهای در سطح معاون وزیر شرکت می کنید خود پیغامی داشته باشد؟ افزود: ما هم کارهایی داریم که در حال بررسی است وقتی که همه مجموعه علاقمند باشند ما قائدتا در سطح بالاتر و اصلی شرکت می کنی. این هم یک سری مسایلی دارد که دنبال می کنیم. البته مهمترین مساله این است که ما باید اسناد عضویت را با مجلس شورای اسلامی در میان بگذاریم و این موضوع برای هر عضویت است.

و ی افزود: به همین دلیل ما مطالعات خود را روی اسناد انجام می دهیم که اگر مطابق با قوانین به ویژه قانون اساسی ما باشد و بویژه این که مجلس شورای اسلامی آن را تایید کند در آن صورت عضویت خواسته ما است. البته چند مانع وجود دارد که در ارتباط با آنها در حال صحبت هستیم و امیدواریم که شرایط به مرحله ای برسد که ما بتوانیم بیشتر از عضو ناظر در آن مجموعه باشیم.

رحیم پور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با پیمان مودت آ. سه.آن که امضا نشد و به تایید مجلس موکول شد گفت: کارهای این پیمان آماده است ولی چون مجلس باید تایید کند باوجود اینکه آقای ظریف عازم بود؛ ولی به دلیل آنکه از سوی مجلس تایید نشد، هر چند که فکر می کنم مجلس با آن مساله ای نداشته باشد اما ما به احترام مجلس گفتیم اول مجلس تایید نهایی را بدهد بعد ما پیمان را امضا می کنیم.

وی تاکید کرد: از طرف مقابل همه چیز برای امضا پیمان  آماده بود فقط ما باید به قول معروف به محضر برویم و امضای نهایی را بگیریم. در رابطه به این که در آینده نزدیک انجام می شود یا خیر هم به هر حال باید مجلس تایید کند و ما همان زمان امضا می کنیم.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان در ارتباط با این که آیا در این زمینه خللی ایجاد شده بود گفت: نه. همان طو ر که گفتم کارها انجام شده است؛ ولی به طور سمبلیک باید جلوی روسا امضا کنیم و چون مجلس تایید نهایی نکرده بود موضوع را به بعد از امضای مجلس موکول کردیم. البته ما بررسی کردیم مجلس هم امضا خواهد کرد.

وی افزود: آقای ظریف به احترام مجلس نرفتند تا مجلس نظر کتبی خود را به ما بدهد تا ما بعد از آن امضا کنیم.

رحیم پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه اجلاس کاری که در رابطه با دریای خزر داشتید به چه صورت پیش رفت و آیا می توان به آن امیدوار بود گفت: این اجلاس چهل و  هفتمین جلسه خزر بود و این بدان معناست که ما پله پله جلو می رویم تا به موضوع های مهمی  برسیم.

وی افزود: ما به حال پروتکل را بند به بند پیش می رویم. بندهایی داریم که الان 10 جلسه روی آنها چانه می زنیم. فقط مساله ما نیست و هر 5 کشور روی آنها مذاکره می کنند. برخی بندها است که کاملا موافق آن هستیم ولی سایرین با هم اختلاف دارند. به هر حال گامی به جلو برداشته شده است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه  در ارتباط با اجلاس آتی دریای خزر خاطرنشان کرد:  جلسه بعدی  در عشق آباد و جلسه بعد از آن هم در باکو و جلسه سران هم  در آستانه قزاقستان برگزار می شود. روز آن نهایی نشده است ولی جلسه سران در سال 2017 برگزار خواهد شد. ابتدا قرار بود این جلسه در سال 2016 برگزار شود که به دلیل آماده نبودن شرایط به سال 2017 موکول شد.

وی در پاسخ به سئوالی در رابطه با صحبت های علی اکبر ولایتی مبنی بر این که ایران حاضر است برای حل اختلاف های بین عراق و ترکیه میانجیگری کند گفت: اگر از ما بخواهند مشکلی نداریم و قائدتا باید ترکیه و عراق هر دو علاقمند به میانجیگری ما باشند.

وی ادامه داد: ما وضعیت خوبی برای برخی از این تحرکات داریم. ولی تا آنجا که می دانم از ما درخواست مشخصی نشده است و شاید مقداری زمان بخواهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سهم ایران از دریای خزر گفت: من سهم را قبول ندارم و به نظر عوامانه است. سهم معنی ندارد. تمام دریا برای همه است. من قبول ندارم که هر سال سهم ما کمتر شده است. چه کسی این حرف را زده است؟ این حرف ها عوامانه است. دریا ، دریای مشاعی است که راجع به قانونمندی و تقسیم دوره شوروی است که سقوط کرد. برخی فکر می کنند هنوز شوروی سقوط نکرده است ولی شوروی سقوط کرده و به حدود 15 کشور جدید تبدیل شده است بنابراین تمام این میراث به همه در شوروی سابق نمی رسد و از جهت مذاکرات باید انجام شود.

وی افزود: در ارتباط با خلیج فارس هم همینطور است. در دریای جنوب هم به قانونمندی کامل نرسیده ایم. معمولا حقوق دریاها که ما عضو آن نیستیم، بستگی به اجماع و تفاهم 5 کشور دارد. این تفاهم هنوز در مورد چند بند نهایی نشده است و باید منتظر آن باشیم. بنابراین سهم معنا ندارد. ما ماهیگیری خود را انجام می دهیم،کشتیرانی می کنیم و در زمینه محیط زیست هم با هم همکاری کرده و در مورد موافقت نامه های مختلفی را که داشتیم با هم همکاری می کنیم.

رحیم مور تاکید کرد: بنابراین سهمی گرفته نشده است که امروز دلواپسان فکر می کنند اتفاقی افتاده است. این موضوع در سطح عالیه و در سطح رهبری یک مملکت باید مورد تفاهم قرار گیرد. آنها تایید کنند و بعد انجام شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *