شناسایی 8مورد گروه خونی نادر «دی دش دش»در کشور

11:12 - 15 تير 1393
کد خبر: ۲۲۹
دسته بندی: جامعه ، عمومی
رئیس بخش ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون از شناسایی 8 مورد گروه خونی نادر «دی دش دش » در کشور خبر داد.

: رئیس بخش ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون از شناسایی 8 مورد گروه خونی نادر«دی دش دش» در کشور خبر داد.

مصطفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان با اشاره به شناسایی دو فرد دارای گروه خونی نادر «دی دش دش» در زاهدان گفت: این گروه خون نادر یکی از نادرترین گروه خونی در کشور همچنین دنیا محسوب می‌شود.

وی با بیان این که تاکنون 6 نفر در کشور شناسایی شده اند که گروه خونی نادر «دی دش دش» دارند، ادامه داد: هفته گذشته نیز دو نفر از اعضای یک خانواده با این گروه خونی شناسایی شدند که براین اساس می‌توان گفت در حال حاضر 8 نفر در کشور با این گروه خونی نادر شناسایی شده اند.

به گفته رئیس بخش ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون، این سازمان با توجه به برنامه‌ریزی هایی که در دستور کار خود دارد، در تلاش است تا سالانه 10 هزار نفر که دارای گروه خونی نادر هستند را شناسایی کند.

مقدم با بیان این مطلب که شناسایی گروه های نادر پیش از بروز مشکل برای فرد دارنده آن می‌تواند از مشکلات احتمالی در مواقع بحرانی جلوگیری کند، اظهار کرد: شناسایی خون‌های نادر تا زمانی که افراد به هر دلیلی برای دادن آزمایش به مراکز درمانی مراجعه نکنند یا نیاز به خون نداشته باشند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی در خاتمه تصریح کرد: گروه خونی به دو دسته، گروه خونی نادر و بسیار نادر تقسیم شده است که سال گذشته خوشبختانه در دسته اول 89 واحد خون و در دسته دوم 7 واحد خون توضیح شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *