بازار ساخت و ساز از رونق افتاد/ قفل رکود همچنان بر در مسکن

۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰:۴۵
کد خبر: ۲۲۰۹۱۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
بازار ساخت و ساز مسکن در سال‌های گذشته یکی از پر‌رونق‌ترین بازارها محسوب می‌شد که با وجود رکود چندین ساله حاکم بر آن شاهد کسادی در ساخت و ساز مسکن و به علاوه خالی ماندن بسیاری از واحدهای ساخته شده در سطح شهر هستیم.
رکود به بازار ساخت و ساز رسید/ قفل رکود همچنان بر در مسکنبه گزارش در حالی بازار مسکن سال‌ها است در رکود به سر می‌برد که وعده هیچ‌یک از مسئولین برای رونق هنوز راه به جایی نبرده و عملی نشده است.

علاوه بر این اقدامات متفاوتی از افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان تا برداشت شرط خانه اولی برای دریافت وام برای ایجاد یک شُک به بازار مسکن صورت گرفته ولی با وجود رکود عمیق این بازار این مُسکن‌ها نمی‌تواند موجب رونق شود.

این در حالی است که بازار ساخت و ساز مسکن هم به روال گذشته در اوج نیست و علیرغم اینکه در گذشته هر فردی برای کسب سود بیشتر سرمایه خود را در بازار مسکن وارد می‌کرد ولی در حال حاضر حتی خانه‌های نوساز ساخته شده مشتری ندارند و راکد مانده‌اند.

با این تفاسیر یک فعال در حوزه مسکن در گفت‌و‌گو با میزان در خصوص روند بازار ساخت ساز گفت: بازار ساخت مانند سال‌های گذشته دیگر رونق ندارد و هر کسی سرمایه خود را برای کسب سود به این بازار آورده ضرر کرده زیرا با وجود اتمام واحدهای مسکونی هنوز مشتری برای این واحدها وجود ندارد و یا به تعبیر باید گفت مردم توانایی خرید مسکن را ندارند.

وی در این باره ادامه:قدرت خرید مردم و رکود در بازار مسکن در کنار هم موجب شده تا واحدهای نیمه ساخته فراوانی در محله های مختلف تهران وجود داشته باشد که نه معماران توان مالی برای اتمام آن دارند و نه کسی توانایی خرید این واحدها را دارند.

یک فعال در حوزه مسکن در توضیح بازار پیش فروش مسکن گفت: علیرغم اینکه در چند سال گذشته بازار پیش فروش مسکن رونق بسیار زیادی داشت ولی در حال حاضر هیچ واحدی حتی در بهترین نقطه شهر مشتری برای فروش ندارد و اکثر واحدهای ساخته شده و خالی از سکنه هستند که در برخی از موارد شاهد اجاره بعضی از این واحدها برای کارهای اداری و یا بعضا سکونت هستیم.

وی اظهار کرد: تمام سرمایه گذاران در حوزه ساخت و ساز مسکن به قدری از رونق این بازار ناامید شده‌اند که حاضرند تنها سرمایه اولیه خود را ازاین بازار بدست آورده و سپس آن را رها کنند تا بیشتراز این متضرر نشوند که این امر برای فعالین بازار مسکن کمی دور از انتظار است زیرا رکود حاکم بر بازار اجازه نقد شدن سرمایه فعالین را نمی‌هد و با وجود تمایل مردم به خرید خانه‌های با عمر بالا و قیمت پایین‌تر، بازار فروش خانه‌های نوساز از رمق افتاده است.

یک فعال بازار مسکن خاطر نشان کرد: در این حوزه تنها ادقام واحدهای مسکونی فرسوده با یکدیگر تا حدودی رونق دارد و آن به هم به علت پرداخت وام به این واحدها است که بعضا برخی از مالکین راضی به ادقام هم نمی‌شوند که این امر موجب توقف این بازار نیز شده است که علت اصلی آن را میتوان در بالا بودن اقساط وام و بازپرداخت طولانی این وام ‌ها دانست که مالکین را نسبت به دریافت وام بی میل کرده است و تا زمانی که اقدام اساسی از سوی مسئولین برای رونق مسکن صورت نگیرد باید انتظار ادامه رکود را برای بازار داشت و به نظر نمی‌رسد تا پایان سال این بازار از رکود خارج شود.

با این تفاسیر مسئولین باید در کنار افزایش وام مسکن فکری هم به حال بازپرداخت این وام کنند تا شاید از این طریق مردم تمایلی بیشتری برای دریافت وام پیدا کنند و با ورود نقدینگی به این بازار شاهد رونق آن باشیم.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *