رئیس جدید زندان مرودشت معرفی شد

۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۰:۰۱
کد خبر: ۲۰۰۳۷۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
طی حکمی از سوی مدیرکل زندانهای استان فارس، اشکان کمالی به عنوان رئیس زندان مرودشت معرفی شد
به گزارش گروه حقوقی و قضایی ، طی حکمی از سوی مدیرکل زندانهای استان فارس، اشکان کمالی به عنوان رئیس زندان مرودشت معرفی شد و از خدمات علی اکبر منصوری رئیس پیشین زندان مرودشت قدردانی شد.

مدیر کل زندان های فارس در جلسه تودیع و معارفه رئیس زندان مرودشت در جمع مسئولین قضایی و اجرایی این شهرستان گفت: سال ۱۳۶۴سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی به عنوان یک سازمان مستقل تشکیل که این سازمان زیر نظر مستقیم ریاست محترم قوه قضائیه اداره می شود و رسالت اصلاح و تربیت، توانمند سازی در زمینه اشتغال و حرفه آموزی و ارتقای امور فرهنگی زندانیان در بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه اسلامی، بر عهده سازمان زندان ها می باشد.

سیدحشمت الله حیات الغیب گفت: تعداد ۱۹مرکز اصلاحی و تربیتی مشتمل بر ۱۵زندان، ۲ بازداشتگاه و یک کانون اصلاح و تربیت مخصوص افراد زیر ۱۸سال وجود دارد و از نظر جمعیت کیفری سومین استان پس از استان های تهران و خراسان رضوی است ولی از نظر تعداد زندان، اولین زندان در کشور می باشد که ۹۷درصد از این جمعیت را زندانیان مرد و ۳ درصد را زنان تشکیل می دهند.

مدیرکل زندانهای فارس با اشاره به اینکه این تعداد زندانی در بدو ورود شغل خاصی ندارند گفت: مشاغل کاذب به عنوان شغل محسوب نمی شوند اکثر زندانیان در بدو ورود اذعان دارند که بیکار هستند.

وی با تأکید بر اینکه امروزه دستگاه قضا و سازمان زندان ها نقش بی بدیلی در آرامش، نظم و امنیت ایجاد می کنند گفت: زندان یک ضرورت است و عدم نیاز به زندان تحقق پیدا نمی کند زیرا افرادی هستند در جامعه که هنجار شکنی می کنند و همین امر باعث می شود این گونه افراد راهی زندان ها شوند و تحمل کیفر کنند.

حیات الغیب یادآور شد: زندانبانی شغلی بسیار سخت است و باید همه مسئولین کمک کنند تا از ظرفیت و پتانسیل زندان ها در امور اصلاحی و تربیتی و فرهنگی به نحو احسن استفاده شود و این امر نیازمند یک حرکت علمی و جدید در مدیریت اجرایی می باشد تا بتوانیم به استانداردهای روز و نوین جهانی نزدیک شویم.

مدیرکل زندانهای فارس اظهار داشت: اسلام به زندانی با نگاه اصلاحی و تربیتی می نگرد بنابراین، در نظام مقدس جمهوری اسلامی تحولات اساسی و بنیادی باید در سازمان زندان ها انجام پذیرد.
وی افزود: باید برای بازسازی شخصیت روحی و روانی و جسمی زندانیان کار کرد تا به عنوان شخصی مفید به آغوش اجتماع بازگردد و مؤلفه مهمی که در این زمنیه باید به صورت تخصصی انجام شود موضوع اصلاح و تربیت با ترویج آموزه های دینی و محوریت قرآن و نماز است.

این مقام مسئول در زندانها تأکید کرد: به مباحث اعتقادی و دینی در نظام جمهوری اسلامی تأکید ویژه ای شده است و بر همین اساس ۸ مدرسه قرآنی با بیش از هزار نفر از یک جزء تا حافظ کل قرآن در این مدارس مشغول یادگیری و حفظ علوم قرانی هستند.

وی یادآور شد: تعداد ۵۶ نمازخانه در زندان ها وجود دارد و روزانه نمازهای یومیه به صورت جماعت اقامه می شود.

حیات الغیب افزود: زندانیان بیسواد به صورت اجباری تحت آموزش نهضت سواد آموزی قرار می گیرند و با همکاری آموزش و پرورش زندانیان متقاضی ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی متوسطه و همچنین دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

مدیرکل زندانهای فارس یادآور شد: در زمینه اشتغال و حرفه آموزی و توانمند سازی زندانیان همکاری بسیار خوبی بین سازمان فنی و حرفه ای و جهاد دانشگاهی وجود دارد و زندانیان در ۳۰رشته فعالیت دارند و در پایان به افرادی که موفق به کسب رتبه قبولی شوند بدون اینکه نامی از زندان در گواهینامه آنان قید شود و در سال گذشته ۷۴۹۰نفر در زندانهای استان در این کلاس ها شرکت و بیش از ۵۰۰۰نفر موفق به اخذ گواهینامه مهارت شدند.

وی در ادامه گفت: با توجه به محدودیت فضا، بحث طبقه بندی زندانیان براساس نوع جرم، سن و سابقه انجام شده، زندانیان مواد مخدر در اردوگاه، افراد زیر ۱۸ سال در کانون اصلاح و تربیت، متهمین جرائم عمومی در بازداشتگاه و محکومین در زندان مرکزی شیراز در تحمل کیفر می کنند.
حیات الغیب افزود: با حضور اساتید و کارشناسان مشاوره و روان درمانی، مهارت های اساسی از جمله قدرت نه گفتن ،کنترل خشم و استرس به زندانیان آموزش داده می شود که بسیار موثر و مورد استقبال قرار گرفته است و در کانون اصلاح و تربیت ۳ درصد بازگشت مجدد به این مرکز داشته ایم که نشان دهنده برنامه های اصلاحی و تربیتی و فرهنگی با تلاش شبانه روزی همکاران محقق شده است.

وی تصریح کرد: تعداد۱۵ انجمن حمایت از زندانیان به صورت فعال، بیش از ۵هزار خانوار زندانیان را زیر پوشش قرار داده اند و به صورت ماهیانه به خانواده های بی بضاعت مستمری پرداخت می کند.
مدیرکل زندانهای فارس اضافه کرد: در زمینه بهداشت و درمان به ویژه بهداشت عمومی در بین زندانیان جدید الورود بسته های بهداشتی توزیع می شود و آموزش های لازم در قرنطینه داده می شود و بیمار یابی بصورت جدی از طریق مشئولین بهداشت انجام می پذیرد.

حیات الغیب ادامه داد: بیش از ۴۰۰۰نفر زیر پوشش طرح متادون درمانی قرار گرفته اند و اجرای طرح متادون باعث کاهش آسیب در زندانها شده است و ۸ کلینیک مثلثی با آموزش های علمی به زندانیان بیمار خدمات ارائه می دهند.

وی افزود: مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت بعد از خروج زندانیان، ۱۵میلیون وام اشتغال پس از آزادی به زندانیان واجد شرایط اعطا می کند و اعطای تسهیلات به منظور اشتغالزایی زندانیان در عدم بازگشت مجدد آنان به زندان موثر واقع می شود.
مدیرکل زندانهای فارس تأکید کرد: اگر خانواده های زندانیان مورد حمایت قرار نگیرند دچار آسیب می شوند با اقدامات مثبتی که در زندانها انجام می گیرد نگاه جامعه باید به زندانی و خانواده وی تغییر کند و باید مورد حمایت قرار گیرند.

حیات الغیب افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه بر کاهش آمار جمعیت کیفری تأکید دارند فرهنگ زندان محوری باید اصلاح شده و زندان آخرین راه حل باشد، نباید خانواده های زندانیان را رها کرد زیرا قطعا گرفتار افراد تبهکار می شوند.

وی اضافه کرد: آقای منصوری رئیس پیشین زندان مرودشت طی خدمت در این شهرستان با تعاملی که با مسئولین قضائی و اجرایی شهرستان داشته توفیقات قابل ستایشی داشته اند و قصد داریم با توجه به شایستگی های که از ایشان سراغ داریم در بازداشتگاه مرکزی از تجارب ایشان استفاده نماییم.

مدیرکل زندانهای فارس تأکید کرد: تجربه نشان داده است با جابجایی مدیران تفکر جدیدی در قسمت های مختلف تولید می شود و از آقای کمالی رئیس جدید زندان مرودشت انتظار داریم که پروژهای نیمه تمام در این مرکز تکمیل شود و هر چه سریعتر مورد بهره برداری قرار گیرند و در بحث اشتغال نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

وی گفت: فاز دوم زندان مرودشت با مساحت ۲۴۰۰متر مربع و ظرفیت بیش از ۷۰۰ نفر زندانی راه اندازی شده، کلیه اندرزگاهها بازسازی و بهسازی شده اند و قسمت های اداری مورد یازسازی و مرمت قرار گرفته است و احداث آسایشگاه پرسنل وظیفه که قابل تقدیر می باشد.

در پایان مراسم مدیرکل زندانهای فارس توجه ویژه رئیس دادگستری مرودشت و مجموعه قضایی شهرستان نسبت به کاهش جمعیت کیفری و بحث اشتغال زندانیان باز و نیمه باز زندان این شهرستان را خواستار شد.

رئیس دادگستری شهرستان مرودشت در این مراسم گفت: در جوامع امروزی جرم یک امر اجتناب ناپذیر است و از زمان خلقت بشر جرم و بزه کاری وجود داشته و تبع آن وجود زندان نیز با توجه به جرم در تمامی جوامع اجتناب ناپذیر است .
باقری اظهار داشت: متاسفانه زمینه های جرم در کشور ما زیاد است و نسبت به گذشته افزایش یافته که در این میان یکی از دلایل اصلی جرم و جنایت، بیکاری و فقر می باشد و اگر فرد بیکار نباشد طبیعتاً میزان ارتکاب جرایم کمتر خواهد بود.

وی در ادامه با تشریح وضعیت زمینه ارتکاب جرم در شهرستان مرودشت به وضعیت تعطیلی کارخانه ها و شرکت ها و تعدیل نیرو های کار اشاره کرد و افزود: این امر باعث بیکاری افراد شده و در نتیجه این بیکاری بخشی از نیروهای فعال شهرستان شده است که همین عوامل زمینه ساز شکل گیری برخی بزه ها می باشد.

وی با اشاره به بازگشت مجدد در صدی از بزهکارن به زندان تصریح کرد: قطعاً مجازات تنها راه حل برای مجرمین نیست بلکه باید به سراغ پیشگیری از وقوع جرم رفته و زمینه های کاهش جرم را از بین ببریم وهمه نهادها باید تلاش کنند تا زمینه های اشتغال، فرهنگی سازی و ایجاد زیر ساخت های رفاهی و تفریحی فراهم کنند تا جرائم کاهش یابد.
باقری در ادامه مواد مخدر را یکی دیگر از عوامل افزایش جمعیت کیفری زندان خواند و تصریح کرد: در بحث مواد مخدر باید تدابیری اندیشیده شود و تمامی دستگاهها با تلاش و جدیت این موضوع را پیگیری کنند.
باقری در پایان از زحمات چندین ساله علی اکبر منصوری رئیس سابق زندان مرودشت قدردانی و تعامل سازنده با رئیس جدید زندان را زمینه ساز کاهش جمعیت کیفری و بازپروری مناسب زندانیان و بازگشت سازنده آنان به جامعه خواند.
شایان ذکر است اشکان کمالی رئیس جدید زندان مرودشت پیش از این ریاست بازداشتگاه مرکزی شیراز را برعهده داشتند.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *