امضای دو تفاهمنامه نفتی بین ايران و آلمان

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۵:۰۲
کد خبر: ۱۶۹۵۵۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
ايران و شركت زيمنس آلمان دو تفاهمنامه در بخش تامين تجهيزات صنعت نفت و گاز و نوسازی اين تجهيزات امضا كردند.
 زيمنس پيش از تشديد تحريم ها، با صنعت نفت ايران همكاری گسترده ای داشت، اما در سال هاي تحريم ناچار به توقف همكاری با ايران شد. اين شركت، بلافاصله پس از اجرايی شدن برجام در دی ماه پارسال، همكاری با ايران را آغاز كرد و تجهيزاتی را كه توقيف شده بود به صنعت نفت ايران تحويل داد.

به تازگی نيز مديران ارشد اين شركت آلمانی به ايران سفر كرده و تفاهمنامه هايی را برای گسترش همكاری ها در صنعت نفت امضا كردند. بر اين اساس، تفاهم‎نامه سه جانبه شركت ملی نفت ايران با زيمنس و شركت توربو كمپرسور نفت (OTC) امضا شد.

ركن الدين جوادی مديرعامل شركت ملی نفت ايران، «زيگفريد روسورم» مدير فناوري زيمنس و «سعيد مهتدي» مديرعامل شركت توربوكمپرسور با هدف نوسازي ماشين آلات دوار موجود در مناطق عملياتی، پالايشگاه ها و مراكز و ساخت توربين های با ظرفيت جديد، يادداشت تفاهم امضا كردند.

همچنين در روزهای گذشته نيز تفاهمنامه ای سه جانبه شركت ملی گاز ايران با زيمنس و شركت توربو كمپرسور نفت (OTC) امضا شد. اين تفاهمنامه را «حميدرضا عراقي» مديرعامل شركت ملی گاز ايران، «زيگفريد روسورم» مديرفناوري زيمنس و «سعيد مهتدي» مديرعامل شركت توربوكمپرسور برای امين نياز آينده صنعت گاز به ماشين های دوار و چگونگی بازسازی، نوسازی و افزايش بهره وری دستگاه های موجود و قديمی امضا كردند.

«عزيزالله رمضاني» مديرامور بين الملل شركت ملي گاز ايران از تشكيل دو كارگروه فنی و مديريتی همسو با امضای اين تفاهمنامه در ٦ ماه آينده خبر داد.

وي با بيان اينكه امضای تفاهمنامه سه جانبه ميان شركت ملی گاز ايران، زيمنس و او.تی.سی دو مرحله دارد، گفت: در مرحله نخست، نياز آينده صنعت گاز به ماشين های دوار و در مرحله دوم چگونگی بازسازی، نوسازی و افزايش راندمان دستگاه های موجود و قديمی مورد بررسی قرار مي گيرد.

وی با بيان اينكه همسو با اين يادداشت تفاهم قرار است در مدت سه تا ٦ ماه، دو كارگروه «مديريت» و «فني» تشكيل شود، افزود: كاركرد اين كارگروه ها درباره مباحث مديريتی و مسائل فنی است و گزارش خود را به كميته اصلي تحويل می دهند.

بيژن زنگنه وزير نفت پيشتر، چند دور گفت وگو با مديران زيمنس در تهران داشته است و در ديداری با «يو كازر»، مديرعامل زيمنس در اسفندماه پارسال گفته بود: زيمنس يكي از بازيگران اصلي برق و ماشين هاي دوار در جهان است و ايران مي تواند با همكاري با اين شركت به قطب ساخت و صادرات تجهيزات بدل شود.
 
روسورم، مدير فناوری زيمنس نيز چندي پيش با بيان اي كه با اجرای توافق، تحريم ها برچيده شده‌اند و ما می توانيم تجهيزات مسدود شده را متناسب با نياز به آنها در پروژه‌ها، تحويل دهيم و ديگر هيچ محدوديت قانونی وجود ندارد، يادآور شده بود: زيمنس درباره راه آهن، رفت و آمد سريع، سازكارهاي انرژي و توزيع انرژی در صنعت نفت و گاز فعال است، از اين رو فرصت هايی بسيار در موضوع هايی متنوع براي ما وجود دارد كه از هم‌اكنون كار روی آنها را آغاز كرده‌ايم.

شركت زيمنس به چهار بخش اصلي انرژی، صنعتی، پزشكی و زيرساخت های شهري تقسيم مب شود؛ اين شركت در 190 كشور جهان اشتغال دارند.
 
انتهای پیام /


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *