بررسی و آزمایش آلودگی آب اسلام آباد غرب/برخی بیماران بستری شدند

۲۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۴:۲۸
کد خبر: ۱۶۱۲۷۱
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها از بررسی آزمایشهای مربوط به آلودگی آب در شهرستان اسلام آباد خبر داد و گفت: ظرف 5 روز آینده نتایج آزمایش در خصوص منبع آلودگی مشخص خواهد شد.
به گزارش گروه جامعه ، محمدمهدی گویا در تشریح وضعیت بهداشتی اسلام آباد گفت: از بعد از ظهر روز چهارشنبه موارد متعددی از بیماری اسهالی به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان اسلام آباد مراجعه کردند که تا آخر شب این موارد افزایش یافت.

وی گفت: بررسی‌های اولیه به ما نشان داد که بیماری یک بیماری اسهالی خفیف است و مراجعه‌کنندگان با یک اسهال آبکی حاد مراجعه می‌کردند منتها ظرف چند ساعت بیماری فروکش می‌کرد و حالشان بهتر می‌شد و تقریباً موردی برای ضرورت بستری شدن در بین مراجعه کنندگان وجود نداشت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر با بیان این که بررسی‌ها بلافاصله شروع و اقدامات درمانی برای همه مراجعه‌کنندگان انجام شد، گفت: هنوز زود است که در مورد منبع آلودگی قضاوت کنیم چرا که عوامل مختلفی در ایجاد این بیماری دخالت داشته‌اند.

به گفته گویا یکی از علل ایجاد بیماری در این شهرستان، بارندگی سنگین اخیر و سیلی که در سطح شهر جاری شده می‌باشد که براثر آن، مقاطعی از مسیرهای لوله‌کشی آب آشامیدنی دچار آسیب شده است که این امر گریزناپذیر بوده و البته در حد یک فرضیه مطرح است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها گفت: بررسی‌های دقیق‌تر از لحاظ منابع دیگر آلودگی هم در حال انجام است.

گویا با بیان این که از روز پنجشنبه کماکان موارد بیماری رو به افزایش بوده گفت: از روز جمعه موارد بیماری کاهش یافت و مطمئن هستیم که اقدامات پیشگیرانه و کنترلی خوبی انجام شده است و ما هیچ موردی از مرگ در بین مبتلایان نداشته‌ایم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها تصریح کرد: تنها 6 مورد از کسانی که مبتلا به بیماری شدند نیاز به بستری داشتند که آن هم جهت اطمینان خاطر بوده است به عنوان مثال یکی از موارد بستری مربوط به خانم بارداری بوده است که فقط جهت کنترل بیماری بستری شده است.

گویا با تاکید بر این که کل موارد بیماری حدود 300 نفر بوده‌اند، خاطرنشان کرد: همه موارد تا کمتر از 24 ساعت ترخیص شده‌اند .

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در ادامه گفت: در حال حاضر تیم‌های بهداشتی همچنان در منطقه فعال هستند و همچنین کارشناسان بهداشت محیط از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و ستاد وزارت بهداشت در اسلام آباد حضور دارند.

وی با بیان این که نمونه‌های مشکوک، جمع‌آوری و بررسی می‌شوند گفت: به زودی منبع آلودگی و عامل ایجادکننده بیماری مشخص خواهد شد.

وی در عین حال گفت: از نظر ما عامل بیماری یک « ویروس» است و مساله‌ای تحت عنوان مسمومیت غذایی مطرح نیست و هیچ نگرانی هم در این زمینه وجود ندارد.

گویا یادآور شد: آزمایش آب و مواد غذایی به لحاظ آلودگی با ویروس یک آزمایش بسیار سخت و دقیق است و جواب آن طول می‌کشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه بیماری در اسلام آباد کاملاً کنترل شده است، اظهار امیدواری کرد که ظرف 5 روز آینده جواب آزمایشات به لحاظ منبع آلودگی مشخص شود.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha