مواد ناخالص و سمی علت فوت 30 درصد معتادان است

13:34 - 31 تير 1393
کد خبر: ۱۳۹۹
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: علت فوت بیش از 30 درصد معتادان وجود مواد ناخالص و سمی در مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی است.
: کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با هشدار نسبت به این موضوع که مخدرهای سمی به دلیل تهیه در کارگاه‌های زیرزمینی عوارض مصرف آن را چندین برابر می‌کند، تاکید کرد: مواد مخدر سمی و ناخالص، خونریزی مغزی مصرف کننده را به همراه دارد.

به گزارش ، مشیت محمدزاده با بیان اینکه متأسفانه یکی از واقعیت‌های تلخی که طی سال‌های اخیر در جامعه به وقوع پیوسته است، فوت تعداد زیادی از معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر ناخالص و آلوده است، اظهار کرد: امروزه تعداد زیادی از معتادان مخدرها و محرک‌های صنعتی را مصرف می‌کنند و این مواد علاوه براینکه عوارض جانبی دارند به دلیل اینکه در کارگاه‌های زیرزمینی به روش‌های غیراصولی تهیه و تولید می‌شوند، آمار مرگ و میر معتادان را افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه تهیه مخدرهای صنعتی سمی، عوارض مصرف این مواد را چندین برابر کرده و خطرات زیادی را برای مصرف کننده به همراه دارد، افزود: بسیاری از مواقع مخدرهای صنعتی با قیمت بسیار پائین نسبت به میزان واقعی آن به فروش می‌رسد که این کاهش قیمت به دلیل افزایش ضریب ناخالصی در مواد مخدر است.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: علت فوت بیش از 30 درصد معتادان وجود مواد ناخالص و سمی در مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی است.

محمدزاده با اشاره به اینکه مخدرهای صنعتی با وجود ناخالصی اندک نیز عوارض جانبی زیادی را در جسم و روان مصرف‌کننده به همراه دارد، گفت: مشکلات قلبی، اختلال روانشناختی و اختلال شغلی از جمله عوارض مصرف مخدرهای صنعتی است.

وی ادامه داد: کیفیت مواد مخدر صنعتی که با قیمت‌های اندکی در جامعه به فروش می‌رسد، بسیار پایین است، لذا افراد جامعه باید نسبت به این موضوع آگاهی لازم را داشته باشند و به طور کل از مصرف مخدرهای صنعتی حتی برای یکبار نیز جداً خودداری کنند.

به گفته کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مواد مخدر صنعتی اکثراً در محیط‌های غیر آزمایشگاهی تهیه و تولید می شوند و نظارت بر تولید آن وجود ندارد، لذا این موضوع واضح است که افراد جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوان باید نسبت به تبلیغات مصرف این مواد در محیط های مختلفی همچون ورزشگاه ها، آرایشگاه‌ها به بهانه لاغری، زیبایی و افزایش انرژی هوشیار باشند و تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند.

محمدزاده با هشدار به افراد جامعه نسبت به مصرف انواع مخدر و محرک‌های صنعتی افزود: مصرف این مواد در صورتی که نتایج مثبتی با تائید علمی به همراه داشت، به طور حتم از جانب پزشکان توصیه می شد و متخصصان کشور آن را برای درمان های مختلفی نسخه می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه هر موردی که از سیستم پزشکی و روال عادی درمان خارج شود، پایه علمی ندارد، بیان کرد: متأسفانه برخی با تبلیغات پررنگ و لعاب و بازارگرمی آینده جوانان را به مخاطره انداخته‌اند؛ که لازم است دانش خانواده‌ها در این رابطه و پیشگیری از اعتیاد به مخدرهای صنعتی ارتقاء یابد.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مهمترین فاکتور در پیشگیری از اعتیاد، را یادگیری اجتماعی برشمرد، اظهار کرد: علاوه بر آگاهی رسانی به روز مردم باید نظارت مسئولان مربوطه در مکان  های مختلفی که محل تبلیغ مخدرهای صنعتی است، بیشتر شود.

محمدزاده همکاری وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را جهت مقابله و پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی ضروری دانست و گفت: تیم های آموزشی و پزشکی نیز بهتر است در ورزشگاه‌ها تحت نظارت این دستگاه‌ها، حضور داشته باشند تا علاوه بر افزایش نظارت‌ها، آگاهی‌های لازم را به مردم عزیز به ویژه جوانان و نوجوان ارائه دهند.

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *