افزایش بیماری‌ها با افراط در مصرف آنتی‌بیوتیک‌

۰۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۰:۰۱
کد خبر: ۱۳۷۶۳۹
میزان تجویز آنتی بیوتیک در نسخه‌های ایران ۵۱ درصد است یعنی در نیمی از نسخه‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها انسان‌ها را ضعیف و کم‌خون کرده و ویتامین‌های ذخیره بدن را مصرف می‌کند همچنین استعداد بروز بیماری‌های آلرژیک را زیاد می‌کند. این گزارش در تاریخ 94/12/1 در خبرگزاری تسنیم منتشر شده و به جهت اهمیت موضوع آن را بازنشر می کنیم.
به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی ، یکی از مهمترین اکتشافات تاریخ پزشکی در سال 1928 کشف پنی سیلین بود. موفقیت این دارو برای از بین بردن میکروب‌ها به حدی بود که موجب شد صنعت داروسازی به سود سرشاری دست پیدا کند.

افزایش بیماری‌ها با افراط در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ (گزارش 81)

داروهای آنتی بیوتیک مهم‌ترین منبع درآمد شرکت‌های داروسازی است

باید گفت که داروهای آنتی بیوتیک مهمترین منبع درآمد شرکت‌های دارو سازی است و بعد از صنعت اتومبیل و ... آنتی بیوتیک‌ها منبع جدید درآمد غربی‌ها به شمار می‌آید و امروزه در نسخه‌های پزشکان خودمان شاهد تجویز بی مورد آنتی بیوتیک‌ها حتی برای سرماخوردگی‌های ساده هستیم. از دیدگاه طب سنتی مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها خود عامل بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله سردردهای میگرنی، دردهای عضلانی و ... است.

 در کشورهای اروپایی و آمریکایی بدون تشخیص نوع میکروب آنتی‌بیوتیک تجویز نمی‌کنند

آنتی بیوتیک‌ها را فقط در شرایط خاص باید به کار برد. در کشورهای اروپایی و آمریکایی تا نوع میکروب در آزمایشگاه مشخص نشود, داروهای آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کنند زیرا طبق ضرب المثل معروف "هیچ گلی بی خار نمی‌شود". آنتی بیوتیک‌ها علاوه بر منافعی دارد, زیان‌هایی هم دارند و اگر در شرایط خاص به کار برده نشود, آسیب‌های زیادی به بدن وارد می‌کند. متاسفانه در کشور ما این مسئله رعایت نمی‌شود.

افراد به نوعی به آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار علاقه دارند

امروزه آنتی بیوتیک‌ها بسیار متنوع هستند به طوری که آنتی بیوتیک‌ها به نوعی ضررهای جانی و مالی زیادی برای مردم دارند, بسیاری از افراد با کوچکترین حالت سرماخوردگی بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند و در برخی مواقع در مراجعه به پزشک علاوه بر مخالفت پزشک اصرار به تجویز آنتی بیوتیک دارند و می‌توان گفت که افراد به نوعی به آنتی‌بیوتیک علاقه زیادی دارند چرا که تصور مردم از آنتی بیوتیک‌ها چیز دیگری است.

بیشترین مصرف نابجا و غیر منطقی انتی بیوتیک‌ها در سرماخوردگی‌های فصلی است

بیشترین مصرف نابجا و غیر منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها در سرماخوردگی‌های فصلی است که نه تنها به سلامت بیمار کمک نمی‌کند بلکه اثرات جانبی زیادی را به جای می‌گذارد.

خود پزشکان به ضررهای آنتی‌بیوتیک‌ها واقفند ولی هنگام تجویز نسخه فراموش می‌کنند و ممکن است بی‌دلیل آنتی بیوتیک تجویز کنند. بسیاری از مردم در مراجعه به پزشک اگر مشاهده کنند که انتی بیوتیک تجویز نکرده است, پزشک را بی‌سواد و بی‌اطلاع قلمداد می‌کنند, انتی،بیوتیک‌ها مقاومت دارویی ایجاد می‌کنند تیتر یکی از روزنامه‌های پر تیراژ کشور این بود که "آنتی‌بیوتیک‌ها پر فروش‌ترین داروها هستند".

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها در نیمی از نسخه‌های پزشکان ایرانی

به گفته محمد دریایی متخصص علوم زیستی و طب گیاهی در آمار ارائه شده در دومین گردهمایی بررسی علمی نسخه‌های پزشکی در اصفهان میزان تجویز آنتی‌بیوتیک در نسخه‌های ایران 51 درصد است یعنی در نیمی از نسخه‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها انسان‌ها را ضعیف و کم‌خون می‌کند

وی درباره ضررهای آنتی بیوتیک‌ها می‌گوید: آنتی‌بیوتیک‌ها انسان‌ها را ضعیف و کم‌خون می‌کند, ویتامین‌های ذخیره بدن را مصرف می‌کند و میکروب‌های مفید بدن مخصوصا آنهایی که در معده تولید ویتامینB می‌کند را از بین می‌برند.

آنتی‌بیوتیک‌ها بدن را مستعد بیماری‌می‌کند

متخصص علوم زیستی و طب گیاهی ادامه می‌دهد: از همه مهمتر این است که مزاج انسان را حساس و استعداد بروز بیماری‌های آلرژیک را زیاد می‌کند چه بسیار افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن  بودند که در اثر مصرف بیش از حد انتی بیوتیک‌ها  با کوچک‌ترین سرمایی احساس سرما می کنند و با اندک تغییر آب و هوایی دچار سرماخوردگی‌های طولانی و آبریزش بینی می‌شود.


/انتهای پیام/
: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *