آغاز پایش کشوری سلامت میوه و سبزیجات/80 درصد کودهای شیمیایی مصرفی در کشور نیترات است

13:42 - 30 تير 1393
کد خبر: ۱۳۰۷
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: معاون فنی نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو با بیان این مطلب که 80 درصد کودهای شیمیایی مصرفی در کشور نیترات است، گفت: از ابتدای سال جاری عملیات نمونه برداری و انجام آزمایش‌های مربوط به پایش کشوری سلامت میوه و سبزیجات در برخی از استان های کشور آغاز شده است.

: معاون فنی نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو با بیان این مطلب که 80 درصد کودهای شیمیایی مصرفی در کشور نیترات است، گفت:  از ابتدای سال جاری عملیات نمونه برداری و انجام آزمایش‌های مربوط به پایش کشوری سلامت میوه و سبزیجات در برخی از استان های کشور آغاز شده است. 

سهیل اسکندری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان درباره درباره آلودگی برخی از میوه‌ها و سبزیجات اظهار کرد: نیترات از جمله کودهای شیمیایی است که در فرایند کشت و برداشت مواد غذایی گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت 80 درصد کودهای شیمیایی مصرفی در کشور نیترات هستند..


وی با اشاره به این مطلب که متاسفانه یکی از مهمترین مشکلاتی که استفاده از این کودها برای مزارع و باغات به همراه دارد تجمع نیترات در گیاهان است،افزود: بسیاری از متخصصان معتقدند که استفاده از کودهای حاوی نیترات یکی از دلایل عمده افزایش سرطان‌ در کشور به شمار می رود.

اسکندری در ادامه افزود: در راستای نمونه‌برداری و پایش سلامت میوه و سبزیجات در تهران در حال مذاکره با شورای شهر و سازمان میادین میوه ‌و تره‌بار هستیم، در مرحله بعدی قرار است آزمایش‌های مربوطه در سازمان غذا و دارو انجام شود تا بتوانیم وضعیت موجود را در ارتباط با باقیمانده سموم و کودها به ویژه نیترات بررسی و نتایج آن را اعلام کنیم.

آغاز پایش کشوری سلامت میوه و سبزیجات
معاون فنی نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو از آغاز پایش کشوری سلامت میوه و سبزیجات خبر داد و گفت: در حال حاضر 10 مرکز کشاورزی در این زمینه اقدامات لازم را انجام می دهند، حتی اعتبارات مربوط به این موضوع نیز در نظر گرفته شده است و برخی استان‌ها از ابتدای سال جاری عملیات نمونه برداری و انجام آزمایش‌های مربوطه را آغاز کرده‌اند.

وی با بیان این مطلب که نمونه‌برداری از سیب زمینی، کاهو و پیاز به منظور بررسی باقیمانده نیترات و فلزات سنگین نیز در حال انجام است، ادامه داد: در حقیقت باید گفت پس از مشخص شدن وضعیت موجود، در سال‌ آینده تعداد محصولاتی که از نظر سلامت تحت پایش قرار می‌گیرند، افزایش خواهد یافت.

اسکندری در خاتمه با بیان این مطلب که نتایج کشوری پایش سلامت محصولات کشاورزی به صورت فصلی اعلام خواهد شد، گفت: نتایج پایش سلامت میوه و سبزیجات در تهران پس از تحلیل و بررسی به اطلاع مردم خواهد رسید.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *