رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مومنی: رشد شعر از برکات دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب است

13:52 - 29 تير 1393
کد خبر: ۱۲۶۰
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
خبرگزاری میزان: محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، ناصر فیض، مدیر دفتر طنز حوزه هنری و محمود حبیبی کسبی، شاعر، درباره دیدار شاعران با مقام معظم رهبری در برنامه تلویزیونی دیدار مهر سخن گفتند.

: محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، ناصر فیض، مدیر دفتر طنز حوزه هنری و محمود حبیبی کسبی، شاعر، درباره دیدار شاعران با مقام معظم رهبری در برنامه تلویزیونی دیدار مهر سخن گفتند.


به گزارش ، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، درباره معیارها در انتخاب شاعران برای شعرخوانی در دیدار با مقام معظم رهبری، گفت: برای انتخاب شاعران فاکتور های بسیاری در نظر گرفته می شود. یکی از خط قرمزها برای انتخاب شاعران، شعریت اشعارشان است که حضرت آقا در جلسات بر آن تاکید دارند. همچنین اشعاری که در مدح ایشان باشد برای قرائت در جلسه انتخاب نمی شود.
وی ادامه داد: 3 هزار شاعر هر سال از راه های گوناگون مانند سایت ها، وبلاگ ها، خبرگزاری ها، کتاب ها و جلسات ادبی شناسایی می شوند و با در نظر گرفتن معیارهای مختلف 150 نفر از این شاعران برای دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می شوند و تنها تعدادی از دعوت شدگان به شعرخوانی در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می پردازند.

رشد شعر در شهرهای مختلف از برکات دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب است
رئیس حوزه هنری با تاکید بر این که رشد شعر در شهرهای کشور از برکات این جلسات بوده است، گفت: در سال های قبل از انقلاب شاعران شاخص انگشت شمار بودند در حالی که امروز برای دعوت شاعران در یک شب بیش از 3 هزار شاعر شناسایی می شوند.

قزوه: شاعران علاقه مند به شخصیت ادبی و مذهبی رهبر هستند
همچنین علیرضا قزوه با تاکید بر این که شرایط محفل ادبی شاعران با مقام معظم رهبری سیاسی نیست، عنوان کرد: این محفل وجه ادبی دارد و کسانی که در آن شرکت می کنند دلیل علاقه مندی شان به جلسه را شخصیت خاص مذهبی، دینی و ادبی رهبر معظم انقلاب می دانند.

مومنی: نظرات رهبر در شعر ساختاری، فرمی و محتوایی است
مومنی شریف نیز یکی از دلایلی سیاسی نبودن این جلسات را تداوم آن عنوان کرد و گفت: جلسات شعری دیگری هم طی این سال ها با حضور چهره های سیاسی کشور در مناسبت های مذهبی تشکیل شد اما هیچ کدام از آن ها تداوم نداشت.
وی خاطرنشان کرد: نظرات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در شعر فرمی، ساختاری و معنایی است و نشان می دهد احاطه ایشان نسبت به شعر در سطح یک ادیب کامل است. ایشان در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی در انجمن های ادبی مشهد حضور داشتند و اشعاری که سروده اند نیز نشان از قدرت و درک بالای شعری شان دارد.

رهبری در رمان و داستان هم صاحب نظر هستند
رئیس حوزه هنری گفت: رهبر معظم انقلاب درباره رمان و داستان هم نظرات خوبی دارند و کمتر رمان خوبی که سرش به تنش بیرزد وجود دارد که ایشان نخوانده باشند.
همچنین مومنی درباره تاریخچه برگزاری جلسات شعر شاعران با حضرت آیت الله خامنه ای، گفت: از سال های اولیه ای که رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مسجل شد، این جلسات برگزار می شد و از ابتدا با حضور شاعرانی مانند علی معلم دامغانی، حمید سبزواری، مرحوم مهرداد اوستا و شاعران برجسته کشور همراه بوده است.
وی ادامه داد: البته این جلسات پیش تر به شکل خصوصی تر از امروز تشکیل می شد. حدود 40 نفر در آن سال ها در جلسات شعر شرکت داشتند و حالا این تعداد به بیش از 150 نفر رسیده است.

فیض: محفل ادبی شاعران با رهبری باعث شد شعر طنز جدی گرفته شود
ناصر فیض درباره اشعار طنزی که طی این سال ها در حضور مقام معظم رهبری خوانده شده است، گفت: پیش از این که در جلسات دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب اسلامی ابوالفضل زرویی نصرآباد شعر طنز بخواند، خیلی سخت می شد در محافل و مجالس ادبی شعر طنز خواند. اما از آنجایی که آن جلسه به معیار و ملاکی در شعر کشور تبدیل شده است، بعد از برگزاری آن جلسه و شعرخوانی زرویی نصرآباد، شعر طنز جدی گرفته شد و به لحاظ کیفی و کمی افزایش پیدا کرد.

قزوه: زرویی می ترسید در حضور رهبر شعر طنز بخواند
قزوه نیز در این رابطه گفت: ابوالفضل زرویی نصرآباد در ابتدا می ترسید در حضور مقام معظم رهبری شعر طنز بخواند، من به او گفتم شعر طنز بخواند و او هم خواند و اتفاقا رهبر معظم انقلاب اسلامی هم از شعرخوانی ایشان استقبال کردند.

حبیبی کسبی: جلسات شاعران با رهبر انقلاب مهم ترین اتفاق ادبی کشور است
همچنین محمود حبیبی کسبی شاعر با بیان این که جلسات دیدار شاعران با مقام معظم رهبری در طول سال های اخیر به مهم ترین اتفاق ادبی کشور تبدیل شده است، اظهار کرد: حضور شخصیت ادبی کشور در یک شب و در یک جا باعث شده این جلسه با وجود این که هیچ منفعت مادی برای کسی ندارد اما از سطح کشور و حتی کشورهای دیگر مانند تاجیکستان، افغانستان، هند و حتی امسال از کشور اوکراین شاعران پارسی زبان را گرد هم بیاورد و نشان می دهد این جلسات از وجه ادبی بالایی برخوردار است.
محسن مومنی شریف، علیرضا قزوه، ناصر فیض و محمود حبیبی کسبی در ویژه برنامه دیدار مهر که در شب های قدر از شبکه آموزش پخش شد، در باره دیدار شاعران با مقام معظم رهبری سخن گفتند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *