ساحل چرکین بندرعباس +عکس

۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷:۰۱
کد خبر: ۱۲۴۳۶۷
سالها پیش، زمانی که در ساحل قدم می‌زدیم، با تمام وجود، زلالی دریا و بوی شرجی ناب را حس می‌کردیم، چهره ی شهر قدیمی بود، اما در عوض خبری از خیابان‌های ساحلی و کناره‌های بتنی و موج شکن‌های قدرتمند نبود و هنوز موش‌های نیم کیلویی و چند ملیتی مهمانان ویژه سواحل شهرمان نبودند.
به گزارش گروه فضای مجازی ، سیده زهره رضازاده، مدیرعامل سمن رسانه زیست محیطی هرمزگان اظهار کرد: یک سوی این قضیه شهرداری‌ها و ادارات متولی جمع‌آوری فاضلاب قرار دارند که باید در زیبا سازی شهر و نهایتا سلامت و بهداشت زیست محیطی تمام تلاش خود را بکار گیرند و به درستی انجام وظیفه کنند و در سویی دیگر مردم و ساکنین این مناطق هستند که باید دست در دست هم داده و به مصداق النظافه من الایمان از خود شروع کنند و با اعتقاد قلبی به اینکه هر فرد می‌تواند در جامعه تاثیر بزرگی به جای بگذارد، شروع کننده باشند، زیرا اجتماع، جمعی از همین افراد است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته پاکسازی ساحل ابتدا از یک حرکت فردی آغاز شد اما در حال حاضر سمن رسانه زیست محیطی هرمزگان 6 عضو اصلی و 200 عضو افتخاری دارد که غیر از ساحل به آموزش‌های زیست محیطی در مدارس نیز می‌پردازند. اگر فرهنگ سازی برای محیط زیست و در راستای آن پاکسازی ساحل در صدر اولویت‌های سمن قرار گرفته است به این دلیل است که زباله‌های ساحلی تجزیه ناپذیر و شیرابه‌های مضر، غیر از مخدوش کردن چهره ی ساحل باعث آلودگی و مخاطرات جدی بهداشتی و محیطی برای ساحل نشینان می‌شود. هرجا که حرف از آلودگی ساحل و به تبع آن دریاست، مساله یک محله و یک شهر نیست، بلکه پای یک سرمایه ی ملی و آسیب به صنعت گردشگری به میان می‌آید.

رضازاده بیان کرد: در حال حاضر به جای اینکه دریا و ساحل باعث جذب سرمایه از سمت گردشگران باشد، یک گذرگاه معمولی برای تاجران و عبور جنس‌های ارزان قیمت وارداتی است که در راه تامین مایحتاج تجارت خود، فقط نیم نگاهی به ساحل خواهند انداخت.

مدیرعامل سمن رسانه زیست محیطی استان با بیان اینکه شیرابه‌های زباله‌های تجزیه ناپذیر و نایلون‌های درگل مانده و تکه های ریز یونولیت براحتی به سمت دریا روان می‌شود و بعد از ورود به چرخه غذایی آبزیان، باعث مرگ و میر و کم شدن زاد و ولد شده و به نوعی به روزی صیادان نیز آسیب وارد می‌کند، افزود: برخی از ماهیان صید شده نیز به علت تغذیه‌های مصنوعی که از سمت ساحل به دریا می‌رود، طعم و خاصیت خود را از دست داده و گاهی ناقل بسیاری از مواد شیمیایی و مصنوعی هستند.

ساحل چرکین بندرعباس +عکس

رضازاده با بیان اینکه فرهنگ سازی برای محیط زیست و در راستای آن پاکسازی ساحل در صدر اولویت‌های فعالیتهای سمن است، ادامه داد: این یک هدف نیست، هدف نجات یک دریا است، نجات گونه‌های دریا، صیادان و کودکان شادمان و نجات یک نسل و شاید نسل‌ها است.

ساحل چرکین بندرعباس +عکس

وی عنوان کرد: زیباترین سواحل ما در بوشهر قرار دارند و ساحل جزیره "شیف" نیز کثیف ترین ساحل با انبوهی از زباله‌های تجزیه ناپذیر در همین استان قرار دارد، پس می‌توان به جرآت گفت این مردم هر شهرهستند که منشا تحول می‌شوند.

ساحل چرکین بندرعباس +عکس

ساحل چرکین بندرعباس +عکس

ساحل چرکین بندرعباس +عکس

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.برچسب ها: جامعه شهر ساحل چرک

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *