رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بحثی درباره تمدید زمان مذاکرات مطرح نیست/ لغو تحریم‌ها یکی از سندهای اصلی مذاکرات است

14:31 - 30 مهر 1393
کد خبر: ۱۲۲۵۹
دسته بندی: سیاست
خبرگزاری میزان: سخنگوی وزارت کشور گفت: تا به امروز هیچ‎گونه بحثی میان طرفین ایرانی و کشورهای عضو گروه 1+5 درباره تمدید مذاکرات مطرح نشده است.

: سخنگوی وزارت کشور گفت: تا به امروز هیچ‎گونه بحثی میان طرفین ایرانی و کشورهای عضو گروه 1+5 درباره تمدید مذاکرات مطرح نشده است.

به گزارش گروه سیاسی ، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای مبنی بر اینکه 95 درصد مسائل حل و فصل شده است اظهار کرد: اینکه در مذاکرت 95 یا 98 درصد از مسائل حل و فصل شده، ارزیابی سیاسیون است.

وی با اشاره به مدت زمان باقیمانده از مهلت مذاکرات گفت: همه طرف‌ها فعلاً به استفاده از همین فرصت باقیمانده فکر می کنند.

افخم افزود: هنوز تمدید مذاکرات در دستور کار هیچ یک از طرف‌ها نیست و امیدواریم در فرصت باقیمانده از مذاکرات مسیر رسیدن به توافق روشن و امکان رسیدن به توافق فراهم شود.

وی گفت: اینکه در صورت نرسیدن به توافق چه شرایطی ایجاد می شود، اجازه دهید در مسیر مذاکره پیش برویم، نه جلوتر از مذاکره می‌خواهیم پیش برویم و نه از آن عقب بمانیم امیدواریم همه طرف‌ها از فرصت باقیمانده استفاده کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضع دیروز وزارت خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اگر توافق هسته‎ای صورت گیرد تحریم‌های چندجانبه علیه ایران لغو نخواهد شد، بلکه به حالت تعلیق درخواهد آمد گفت: آن بخش از تحریم‎ها که اشاره کردید موضوع مذاکرات هسته‎ای نیست، موضوع تحریم‌های مورد مذاکره، تحریم‌های هسته‌ای است.

وی افزود: در عین حال مواضع جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده درباره لغو تحریم‌ها و شرایط شکل‌گیری توافق جامع هسته‌ای به طور صریح و روشن در مذاکرات تبیین شده است.

افخم اضافه کرد: طبق توافق ژنو یکی از سندهای اصلی مذاکرات هسته‌ای، روشن شدن و تثبیت موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‎های آنان و نیز لغو تحریم‌ها بود.

وی گفت: در عین حال به طرف مذاکره کننده توصیه می‎کنیم در دوره زمانی باقیمانده که دوره‌ای حساس است از طرح موضوعاتی که درحال مذاکره است و قطعی نشده است، در رسانه‌ها خودداری کنند و مذاکرات را به صحنه رسانه‌ها نکشانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات ضدایرانی اخیر مقامات ترکیه و عربستان گفت: ایران و ترکیه دو کشور همسایه با روابط خوب در حوزه ها و زمینه‌های مختلف هستند و رفت و آمدهای خوبی در سطوح بالا میان دو طرف انجام شده است همچنان که نخست‌وزیر این کشور به تهران آمد و ریس‌جمهور به ترکیه رفت.

وی افزود: گفتگوها در سطوح مختلف میان دو طرف درباره موضوعات مختلف به ویژه درباره مسائل منطقه‌ای ادامه دارد و در سطوح سیاسی تبادل نظر می‌شود.

افخم اضافه کرد : البته دیدگاه‌های دو کشور درباره مسائل منطقه‎ای یکسان نیست اما این، مانع مذاکره نبوده و گفتگوهای خوب و سازنده‎ای میان دو طرف برقرار است.

وی گفت: این بحث‌ها و خبرها از مباحث مورد علاقه رسانه‌هاست، معتقدیم که گفتگوها و مشارکت کشورهای منطقه برای حل مسائل از روش‎های اصولی است که می‎تواند از پیچیده‎تر شدن مسائل جلوگیری کند.

افخم افزود: همین اصل را درباره کشورهای همسایه عربی مدنظر داریم، منطقه در شرایط حساس و بحرانی است و معضلات منطقه نیازمند گفتگو و مشارکت کشورهاست و انتظار داریم دیدگاه‎ها و مسائلی که مطرح می‎شود با رعایت شرایط حساس منطقه باشد.

وی اضافه کرد: هر آنچه می‎تواند از همکاری‎ها جلوگیری کند نه فقط مانع مذاکره و تفاهم است بلکه کمک کننده هم نیست.

افخم درباره موضع وزارت خارجه در قبال اظهارات ضدایرانی مقامات ترکیه و عربستان افزود: البته ما واکنش‌هایی داشته ‌ایم و مسائلی که در حوزه رسانه طرح و اعلام می‌شود، واکنش‌هایی به همراه دارد که متناسب با سطح و وزن آن انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا همچنان سفر ظریف به عربستان در دستور کار قرار دارد گفت: سفر وزرا بخشی از روندهای مذاکراتی همه کشورهاست، برای این سفر جدول زمانی نهایی تعیین نشده اما کماکان مورد توجه است. هرگاه زمینه‎های آن فراهم شود و ارزیابی‎های ما نشان دهد که زمینه‎ها مناسب است برای هماهنگی‎های لازم در این باره اقدام میکنیم.

افخم در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه برخی نمایندگان از موضع‎گیری نکردن ظریف انتقاد دارند گفت: در کار دیپلماتیک، فضای اعلام مواضع در فعالیت حرفه‌ای سیاسی به طور عمومی میان یک تیم سیاسی تقسیم می‌شود.

وی افزود: در اعلام مواضع به طور عمومی سخنگوی وزارت امور خارجه این مسئولیت را بر عهده دارد و اعلام مواضع سخنگو یا دیگر مسئولان وزارت خارجه به مفهوم این نیست که کار داخلی انجام نشده یا دور از نظر وزیر است. مواضع و دیدگاه‌ها با هماهنگی کامل وزیر انجام می‌شود.

افخم اضافه کرد: در خیلی موارد مشورت‌ها بسیار نزدیک است و حتی برخی متون و اعلام نظرها، دیدگاه صریح شخص وزیر امور خارجه است.

وی گفت: وزیر امور خارجه به همه دیدگاه‌ها و حوزه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و نیز مباحث اقتصادی ، فرهنگی و کنسولی مرتبط با این وزارتخانه در کنار مذاکرات هسته‎ای اشراف دارد و کارها را پیگیری می‌کند.

افخم تصریح کرد: این دیدگاه که حتماً وزیر امور خارجه باید موضع‌گیری کند دیدگاهی بسیار سطحی است و امیدواریم کارهای کارشناسی و حرفه‎ای در وزارت امور خارجه در همه ابعادش مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵، امروز در وین از سر گرفته می‌شود.

افخم افزود: این مذاکرات طبق برنامه دو روزه است و کارشناسان دو طرف جزئیات طرح‌ها و مباحث مطرح را بررسی و تبادل نظر می‌کنند.

وی گفت: این مذاکرات در چارچوب تماس‌ها و تبادل نظرها برقرار است و حمید بعیدی‌نژاد ریاست تیم کارشناسی ایران را بر عهده دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره زمان و مکان دیدار ظریف - اشتون و مرحله بعدی مذاکرات با 1+5 در سطوح بالاتر افزود: تماس‌ها و مذاکراتی میان ایران و 1+5 برقرار و هماهنگی برای مذاکرات در سطح بالاتر در حال انجام شدن است.

افخم گفت: طبق جدول پیش رو و ضرب‌الاجل مذاکرات، گفتگوها در سطح دیگر تنظیم می‌شود که پس از هماهنگی نهایی اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ظریف اواسط هفته آینده به اسپانیا و در پایان هفته آینده به چین سفر می‌کند.

افخم در ادامه نشست خبری افزود: سفر به اسپانیا دوجانبه و در چارچوب برنامه‌های تنظیم شده است.

وی گفت: سفر به چین نیز برای شرکت در اجلاس منطقه‎ای و مرتبط با امور افغانستان است که به طور دوره‎ای در کشورهای مختلف برگزار می‎شود که این مرحله، مرحله چهارم است و با حضور 14 کشور برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دستور کار این نشست، بررسی مسائل افغانستان و کمک به بهبود امنیت افغانستان است.

وی اضافه کرد: سرنوشت و امنیت این کشور برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این نشست همچنین فرصتی برای تبادل نظر و کمک به بهبود شرایط منطقه است.

افخم همچنین در پاسخ به پرسشی درباره محدودیت‎های ترکیه در حوزه ترانزیتی برای کشورمان گفت: این موضوع به صراحتی که گفتید نیست، برخی موضوعات و مشکلات فنی هست که مذاکرات برای رفع آن ادامه دارد و امیدواریم به زودی حل و فصل شود.

وی افزود: در برخی موضوعات اختلاف نظرهایی پیش می‎آید که گروه‎های کارشناسی برای رفع آن مذاکره می‎کنند اما موضوعی که محدودکننده باشد تعبیر دقیقی نیست و ما چنین ارزیابی نمی‎کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اهانت اردوغان به مسئولان عالی کشورمان گفت: وزارت امور خارجه اقدامات سیاسی لازم را در این زمینه انجام داده و گزارش فعالیت‎های این وزارتخانه برای مسئولان عالی نظام ارسال شده است.

افخم همچنین در پاسخ به پرسشی درباره طرح پیشنهادی آمریکا مبنی بر انتقال مواد هسته‌ای ما به روسیه گفت: توصیه می‎کنم مذاکرات در حوزه رسانه‎ها صورت نگیرد، این موضوعات از مسائلی است که مذاکره درباره آن ادامه دارد، اجازه دهید گروه‎های کارشناسی به بحث‏ها ادامه دهند و جزئیات را بررسی کنند.

وی افزود: همانطور که ظریف اعلام کرد، تا زمانی که در همه موضوعات توافق نشود، نمی‌توانیم بگوییم روی هیچ یک از موضوعات توافق صورت گرفته است، هنوز اینها قطعی نیست و مذاکرات در سطوح مختلف در برنامه است، اجازه دهید طبق روال عادی خودش پیش برویم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره کشف گور دسته جمعی در عراق و شناسایی شماری از ایرانیان در میان اجساد گفت: ما هم این خبر را دیده‎ایم و از طریق سفارتمان پیگیر آن هستیم تا اطلاعات تکمیلی را از منابع موثق و نهادهای مسئول عراق کسب کنیم. این خبر را فعلاً رسانه‎ها منتشر کرده‎اند.

افخم افزود: ما نیز به علت ذکر نام چند شهروند ایرانی به این موضوع حساس شده‎ایم و در حال پیگیری هستیم و به محض اینکه اطلاعات و اخبار تکمیلی را دریافت کنیم جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: پیگیری‎های اولیه خیلی تأییدکننده قطعی این خبر نیست و امیدواریم درست نباشد، از منابع مختلفی که پیگیری کرده‎ایم، اصل خبر را تأیید قطعی نکرده‌اند اما باید مراجع رسمی عراق در این باره اعلام نظر کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره گزارش اخیر آمانو درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران با ابراز تأسف از انتشار غیردقیق این گزارش در یکی از خبرگزاری‌ها گفت: آنچه در این گزارش مد نظر است، اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این موضوع است که ایران در روند اجرای توافق ژنو به تعهداتش عمل کرده و هیچ فعالیتی خارج از این توافق صورت نگرفته است.

افخم در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ایران به کوبانی کمک کرده است گفت: کوبانی اکنون در شرایط بسیار سخت قرار دارد و مقاومت مردم این منطقه مایه شگفتی و تحسین افکار عمومی و حتی سیاستمداران شده است که امیدواریم این مقاومت مردمی به نتیجه برسد و به اخراج تروریست‌ها و تکفیری‌ها از این منطقه منجر شود.

وی افزود: آمرلی و کوبانی به دو منطقه مهم و نماد مقاومت مردمی مقابل تروریست‌ها تبدیل شده‌اند که بسیار ارزنده است.

افخم گفت: متأسفانه اقدامات ائتلاف ضدداعش بسیار کند بوده است و حتی در برخی موارد صریحاً اعلام کرده‌اند کمک به کوبانی در برنامه‌شان نیست؛ این موضوع دیدگاه‌های ما را درباره تردید در فعالیت این ائتلاف تقویت می‌کند.


وی با ابراز امیدواری برای مقابله جدی ائتلاف ضدداعش با این گروه تروریستی افزود: نخستین گامی که این ائتلاف می‎تواند بردارد، توقف حمایت‏‏‌های مالی از داعش است که جدی‌ترین گام و انتظاری است که افکار عمومی جهان از این ائتلاف دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه تأکید کرد: ائتلاف ضدداعش باید حمایت‌هایش را از این گروه تروریستی در سطوح مختلف متوقف کند و جدی بودن خود را در حمایت از مردم کوبانی به نمایش بگذارد.

افخم گفت: برای ارسال کمک‌های انسانی به کوبانی گفتگوهایی انجام داده‌ایم که به محض اینکه شرایط لازم فراهم شود این کار را انجام می دهیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره ارتقای روابط ایران و عربستان با استفاده از ظرفیت‎های فرهنگی افزود: ما روابط دوجانبه خوبی با عربستان داریم اما اختلاف نظر درباره مسائل منطقه‎ای نیز وجود دارد که نیازمند سعه صدر، گفتگو و همکاری هستیم.

افخم گفت: استفاده از ظرفیت‏‎های اقتصادی- فرهنگی در پیشبرد همکاری و گسترش روابط کشورها مؤثر است؛ ما گسترش روابط با همسایه‌ها را به عنوان اصلی مهم در سیاست خارجی پیگیری می‌کنیم و امیدواریم کشورهای منطقه نیز این اصل را جدی‌تر مد نظر قرار دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا حمایت ایران از حوثی‌های یمن مانند ارتباط ایران با اخوان‌المسلمین مصر نخواهد شد تصریح کرد: ما درباره یمن از روندها، گفتگوها و توافق صورت گرفته اعلام حمایت کردیم و امیدواریم با پایبندی دو طرف به این توافق و اجرای آن، مسیر صلح، ثبات و پیشرفت یمن فراهم شود.

افخم افزود: بازنشر برخی دیدگاه‎ها مبنی بر اینکه ایران از کدام گروه‎های یمنی حمایت می‎کند یا نه؛ گمانه‎زنی رسانه‌ای است، ما از صلح و ثبات در این کشور حمایت می‎کنیم و امیدواریم این نگاه به حل و فصل مسائل منطقه‎ای منجر شود و با همکاری کشورهای منطقه، بحران ها حل و فصل شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتشار مطالب ضدایرانی در رسانه‎های جمهوری آذربایجان در پی سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران گفت: سفر نخست وزیر ارمنستان به کشورمان سفری پربار بود و گفتگوهای خوبی میان دو طرف درباره گسترش همکاری‏ها در حوزه‏های مختلف صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در حوزه‎هایی که مذاکره شد، توافقات خوبی صورت گرفته است و دو طرف توافق کردند اسنادی مبادله کنند که کارشناسان روند کار را پیگیری می‎کنند و امیدواریم در فاصله کوتاهی این اسناد، نهایی و مسیر همکاری‎ها مشخص شود.

افخم گفت: رایزنی‎هایی نیز میان مقامات دو کشور درباره مسائل منطقه‎ای صورت گرفت و دو طرف دیدگاه‎های مشترکی دارند که به حل و فصل مسائل منطقه کمک می‌کند.

وی افزود: همواره اعلام کرده‎ایم روابط خوب با ارمنستان خلاف مسیر روابط با هیچ کشوری نیست و این را در عمل و اظهاراتمان نشان داده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخی رسانه‎ها همواره حساسیت و تحرکات سیاسی در قبال ارتباطات ایران و ارمنستان دارند اما باید اطمینان یابند که مسائل با گفتگو حل می‎شود.

افخم افزود: ایران و ارمنستان ایجاد ثبات در منطقه با کمک همه همسایه‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنند و امیدواریم فضای رسانه‌ای نیز این بخش از سفر را درست‌تر مد نظر قرار دهد.

مرضیه افخم در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام پارلمان رژیم صهیونیستی برای اجرای طرحی به منظور تقسیم مسجدالاقصی گفت: اینکه رژیم صهیونیستی رژیم غاصبی است، دیدگاه‏‌های تندی دارد و هیچ حقوقی برای فلسطینیان قائل نیست روشن و بدیهی است و ما همواره این نگاه ها را محکوم کرده‌ایم.

وی افزود: بیت‌المقدس قلب فلسطین و این کشور قلب جهان اسلام است، طبعاً مقاومت مردم فلسطین، حمایت از این مقاومت و دفاع پرافتخار ملت فلسطین برای صیانت از کیان، ارزش‌ها و آرمان‌هایشان کاملاً روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: چنین طرح‎هایی ملت فلسطین را از پیگیری خواسته‌هایشان بازنمی‌دارد و تأثیری در روند خواسته‌های آنان ندارد.

افخم تأکید کرد: ما همچنان حمایت قاطع خود را از خواست ملت فلسطین اعلام می‌کنیم، قدس علاوه بر ملت فلسطین، به همه ادیان تعلق دارد و چنین تقسیم‎بندی‎هایی درست نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره گزارش اخیر آمانو گفت: این نخستین بار نیست که آمانو گزارشی درباره فعالیت‎های صلح آمیز هسته‎ای ما ارائه می‎کند، در دوره‎های گذشته نیز چنین گزارش‏‌هایی ارائه و مسیر کار به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران مصمم به همکاری با آژانس است و در مسیر شفاف‌سازی برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای به همکاری‌هایش با این نهاد ادامه می دهد.

افخم افزود: در میان اعضای آژانس بیشترین میزان همکاری‎ها را با این نهاد داشته‎ایم و سفر بازرسان به ایران و همکاری‎های جمهوری اسلامی با آژانس روشن و بدیهی است.


وی گفت: در بخشی از گزارش اخیر آمانو برجسته تر از گزارش‎های پیشین آمده که ایران به تعهداتش عمل کرده است و ما نیز مصممیم که شفاف‎سازی‎ها ادامه یابد، امیدواریم آژانس نیز نگاهی کاملاً واقع بینانه داشته باشد.


سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا امکان توافق میان ایران و 1+5 وجود دارد، تصریح کرد: برخی رسانه‎ها و تحلیلگرانی که موضوع هسته‎ای ایران را پیگیری می‌کنند در یکی دو ماه اخیر گمانه‌زنی‌هایی درباره شرایط احتمالی در صورت نرسیدن به توافق جامع مطرح کرده‌اند.

افخم گفت: اما آنچه در حوزه رسمی و مذاکرات صورت می‎گیرد این است که مذاکرات در زمان باقیمانده ادامه یابد و همه طرف‎ها برای استفاده از زمان باقیمانده تلاش کنند.


وی افزود: فعلاً‌ تمدید مذاکرات مطرح نیست و هیچ یک از طرف‌ها چنین نگاهی ندارند و اگر با حسن نیت مسیر مذاکرات طی شود امکان توافق وجود دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا سفر دبیر شورای امنیت ملی روسیه، مانع گسترش همکاری‎های ایران و اروپا نمی‎شود گفت: چنین نیست، ایران و روسیه همکاری های نزدیک و راهبردی خود را دارند.

افخم افزود: دو کشور همسایه از ظرفیت‎های خوبی در عرصه‎های مختلف برخوردارند و گفتگوها میان مقامات دو طرف ادامه دارد. سفر این مقام روسی در چارچوب سفرهای دوجانبه با همتای ایرانی او انجام شد.

وی گفت: گفتگوهای خوبی درباره مسائل منطقه‎ای شد و این گفتگوها مانعی برای ارتباط با دیگران نیست و چارچوب همکاری‎ها نیز مشخص است.


سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر الزام اوباما به دریافت مجوز لغو تحریم‎های ایران از کنگره در صورت توافق جامع هسته‎ای گفت: این موضوعات در حوزه مسائل داخلی امریکا مطرح است.

افخم تاکید کرد: از همان روزهای نخست مذاکره برای ما مشخص بود که مسائل داخلی امریکا را خودشان باید روشن کنند، نگاه ما به نتیجه مذاکرات است.

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *