رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تدوین سند جامع راهبردی سلامت جوانان

12:20 - 30 مهر 1393
کد خبر: ۱۲۲۲۳
دسته بندی: جامعه ، عمومی
خبرگزاری میزان: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی جوانان یکی از ضرورت‌های نظام سلامت کشور در راستای تحقق سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری است.

: مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی جوانان یکی از ضرورت‌های نظام سلامت کشور برای تحقق سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری است.

به گزارش ، محمد اسماعیل مطلق درباره تدوین سند جامع راهبردی سلامت جوانان افزود: برای اجرای این ضرورت، اداره سلامت جوانان نزدیک به یک سال است که شکل گرفته و همکاران ما با در نظر گرفتن همه ابعاد برای حفظ و ارتقاء سلامت جوانان تلاش می‌کنند.

وی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اداره سلامت جوانان را تدوین سند جامع و راهبردی سلامت جوانان در حوزه وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: این سند بعد از دریافت نظرات درون‌سازمانی، برای اخذ نظرات سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط نیز ارسال می شود.

به گفته دیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت بر اساس اعلام مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، سند جامع و راهبردی سلامت جوانان مشتمل بر 8 بسته راهبردی شامل؛ "سبک زندگی سالم در جوانان"، "سلامت باروری جوانان و ازدواج مناسب"، "تقویت بنیان خانواده"، "سلامت روانی، اجتماعی جوانان " ،پیشگیری از اعتیاد"، "گسترش برنامه سلامت جوانان"، "بسیج همگانی دستگاه‌ها" و "ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده‌ای" است.

 مطلق، سند جامع سلامت جوانان را مجموعه‌ای جامع و یکپارچه و پویا از اهداف، سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌ها دانست و یادآور شد: چنانچه بستر اجرایی این سند با همکاری گسترده و همه جانبه دستگاه‌ها و نهادهای متولی سلامت کشور فراهم شود، می‌تواند گام ارزشمندی در تأمین، حفظ و ارتقاء همه جانبه سلامت جوانان محسوب شود.

وی ، تهیه و تدوین این سند را استوار بر چند پیش ‌فرض کلیدی عنوان کرد و در تشریح گفت: سلامت، همان طور که در بند دوازدهم از اصل سوم قانون اساسی اشاره شده است، حق طبیعی انسان از جمله جوانان کشورمان است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: بنیان بسیاری از رفتارهای تأثیرگذار بر سلامت و شیوه زندگی افراد در سنین جوانی شکل می‌گیرد و اتخاذ شیوه زندگی سالم در این دوران بر کاهش بار بیماری‌ها بسیار تأثیرگذار است.

مطلق با تاکید بر این که برنامه‌های ارتقای سلامت در جوانان از هزینه اثربخش‌ترین برنامه‌ها در حوزه سلامت کشور است، تصریح کرد: توفیق در ارتقاء سلامت جوانان، به طور قطع تضمین کننده سلامت نسل حاضر و آینده کشور است و پایداری برنامه‌های توسعه کشور را در عرصه‌های کلان‌تر به دنبال خواهد داشت.

دیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تأثیرگذاری بسیار زیاد جوانان را پیش فرض دیگر دست‌اندرکاران تدوین سند جامع سلامت جوانان عنوان کرد و گفت: براساس این پیش فرض، جوانان می‌توانند بیشترین تأثیر را بر همسالان و اعضای خانواده خود داشته باشند و از این رو نرخ بازگشت مستقیم و غیرمستقیم سرمایه‌گذاری به منظور ارتقاء سلامت آن‌ها بسیار بالا خواهد بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *