رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

افراد سرگردان در دادگستری ها شناسایی می شوند/شاهدان اجاره ای تحت تعقیب قرار می گیرند

10:31 - 30 مهر 1393
کد خبر: ۱۲۱۷۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، عمومی
خبرگزاری میزان: رئیس کل دادگستری تهران گفت: شاهدان اجاره ای تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند.

: رئیس کل دادگستری تهران گفت: شاهدان اجاره ای تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند.

غلامحسین اسماعیلی در گفت وگو با خبرنگار حقوقی میزان دراین باره اظهارکرد: در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران برای شاهد و شهادت ملاک ها و ویژگی های خاصی لحاظ شده است از جمله اینکه شاهد باید شرایط و مختصات خاص خود از جمله عدالت و وثاقت لازم برخوردار بوده و بر آن که شهادت می دهد حسب مورد شخصا در مورد افعال آن را مشاهده نموده و در مورد اقوال و گفتار آن را شنیده باشد.

وی گفت: شهادت و گواهی افرادی که شرایط لازم را دارا نبوده فاقد اعتبار شرعی و قانونی است و اشخاصی که در مراجع قضایی به ادای شهادت کذب مبادرت کنند تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند.

رئیس کل دادگستری تهران تصریح کرد: شهادت کذب در قانون مجازات اسلامی از جمله عناوین مجرمانه است. قانون گذار برای افرادی که در مراجع قضایی شهادت کذب می دهند مجازات سختی را در نظر می گیرد.

وی گفت: چنانچه پس از صدور حکم شهادت کذب افرادی که رای دادگاه برمبنای شهادت آن ها صادر شده است به اثبات برسد از موجبات رسیدگی مجدد و اعاده دادرسی و نقض حکم صادره قلمداد شده است.

وی افزود: دادگستری استان تهران تیم هایی را به منظور بررسی افراد سرگردان و بیکار که در راهروها و یا پیرامون دادگستری پرسه می زنند مامور کرده است تا حضور این قبیل افراد در محیط پیرامون مراجع قضایی را به حداقل برسانند.

اسماعیلی گفت: در این زمینه اقدامات نظارتی را افزایش داده تا در مراجع قضایی شاهد این گونه رفتارهای زشت نباشیم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *