تجمیع عوارض نیاز به اراده ملی دارد/ فروش تراکم مازاد برای ادامه حیات شهر نگران کننده است

8:23 - 30 مهر 1393
کد خبر: ۱۲۱۴۴
خبرگزاری میزان: معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران با بیان این که تجمیع عوارض و دریافت آن به صورت یکجا نیاز به اراده ملی دارد، گفت: تراکم و حق شارژ، هر یک جایگاه خود را در تامین درآمد برای مدیریت شهری داشته اما آنچه که در خصوص ادامه حیات شهر نگران کننده است، مربوط به تراکم مازاد می شود.

: معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران با بیان این که تجمیع عوارض و دریافت آن به صورت یکجا نیاز به اراده ملی دارد، گفت: تراکم و حق شارژ، هر یک جایگاه خود را در تامین درآمد برای مدیریت شهری داشته اما آنچه که در خصوص ادامه حیات شهر نگران کننده است، مربوط به تراکم مازاد می شود.
محمود صلاحی در گفت‎وگو با خبرنگار اجتماعی میزان درباره تامین درآمدهای شهری با استفاده از تراکم عنوان کرد: زمانی که ما از تراکم سخن می گوییم به این معنی نیست که هر زمان که شهرداری اراده کند می تواند تراکم بفروشد زیرا این نوع کسب درآمد برای شهرداری قواعد خاص خود را دارد.
وی در ادامه افزود: شهرداری بنابر پهنه هایی که در طرح تفصیلی مشخص شده است به فروش تراکم بپردازد. لذا در حال حاضر با آمار پایینی از فروش تراکم روبرو هستیم.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران  گفت: سایر درآمدهای شهرداری نیز هر یک ردیف بودجه خاص خود را دارد و شامل درآمدهای پایداری چون عوارض خودرو، عوارض سالانه ساختمان ها، کارت تردد یا ارزش افزوده و سوخت می شود که دولت باید اخذ کند و به شهرداری بپردازد. شورا نیز تکلیف کرده است به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنیم.

صلاحی درباره تجمیع انواع عوارضی که از شهروندان اخذ می شود، عنوان کرد: این روش می تواند برنامه جدیدی برای شهرداری باشد، لذا می توان در خصوص آن بررسی و برنامه ریزی انجام داد. اما تحقق این امر به اراده جمعی بستگی دارد. دولت نیز باید در انجام این امر سهیم باشد، همانطور که دولت می تواند مبالغ مختلفی که از شهروندان تحت عنوان هزینه آب، برق، تلفن و غیره اخذ می کند را به صورت یکجا و با یک سیستم واحد دریافت کند.

وی با اشاره به تراکم و دریافت حق شارژ به عنوان دو شیوه مالی کسب درآمد برای شهرداری عنوان کرد: هر یک از این دو شیوه جای خود را دارد زیرا نباید به تراکم و کسب درآمد از این طریق به عنوان شهر فروشی نگاه کرد. گاهی دیده می شود یک شهروند ملک کلنگی دارد و بنابر قوانین می تواند ملک را تخریب و ساختمان چند طبقه ای را بجای آن احداث کند. آنچه که در ارتباط با فروش تراکم نگران کننده است تراکم مازاد است که باید برای ساماندهی آن برنامه ریزی کرد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *