سناریوی جدید جداسازی آب شرب شهرها/ هزینه هر متر مکعب آب، هزار تومان شد

18:01 - 25 تير 1393
کد خبر: ۱۱۸۸
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه به تدریج باید به سمت جداسازی و تفکیک آب شرب از آب بهداشتی پیش برویم، گفت: ایجاد پمپ آب در شهرها و توزیع آب بسته بندی نیازمند زیرساخت و سرمایه گذاری است که البته به این سمت حرکت کرده ایم.

: قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه به تدریج باید به سمت جداسازی و تفکیک آب شرب از آب بهداشتی پیش برویم، گفت: ایجاد پمپ آب در شهرها و توزیع آب بسته بندی نیازمند زیرساخت و سرمایه گذاری است که البته به این سمت حرکت کرده ایم.

به گزارش میزان، ستار محمودی با بیان اینکه مصرف 150 لیتر آب از سوی هر نفر در شبانه روز هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند و خدمتی هم ناقص نخواهد ماند گفت: تفاوت بین 150 لیتر تا 230 لیتر مصرفی است که نیازمند فرهنگ سازی است.

قائم مقام وزیر نیرو اظهارداشت: یک بخش از کار تجهیزاتی است که در اختیار مصرف کننده مانند تجهیزات کاهنده مصرف باید باشد. تجهیزات نامناسب باعث اتلاف منابع آب می شود و باید در این زمینه استانداردها اجباری شود.

محمودی با تاکید بر رفتار مصرفی مردم افزود: در شبکه توزیع آب تلفاتی وجود دارد که خود دو نوع است. یک بخش آن قابل کنترل است و بخشی دیگر نیز قابل کنترل نیست مانند اینکه در هفته باید تصفیه خانه آب شستشو شود و آب مصرفی در این بخش قابل بازیافت نیست.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: با این حال، منابعی در محل های نصب شبکه ها، بخش های پُرفشار و مانند این نشت می کند که باید کنترل شود. در طول 10 سال گذشته تلفات آب (آب به حساب نیامده) از حدود 34 درصد به 24 درصد کاهش یافته است.

وی درباره طرح تفکیک آب شرب و آب بهداشتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بسیاری از مناطق کشور مشکل آب داریم؛ بنابراین وقتی کالایی کم است باید به صورت ملی به آن نگاه شود و نمی توان به صورت منطقه ای آن را بررسی کرد.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: کشور به 6 منطقه آبی اصلی و 30 زیر جزء تقسیم بندی شده است. در حال حاضر کشور نیازمند نوسازی تاسیسات آبی است که این موضوع مستلزم سرمایه گذاری های جدید است.

به گفته محمودی، در هیچ کجای دنیا حتی از پول مالیات نیز برای نوسازی و اصلاح شبکه های آب و فاضلاب هزینه نمی شود و منابع از محل درآمد شهرها اینگونه هزینه ها را انجام می دهد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: در هر حال حاضر قیمت هر مترمکعب آب حدود 1000 تومان تمام می شود که حدود 300 تومان آن از مردم دریافت می شود که البته بر اساس قانون است.

وی به مهر گفت: در حال حاضر آب در تهران و بسیاری از شهرها مثال زدنی است اما ممکن است بر اثر حادثه ای آب دچار مشکل موقتی شود. با این حال، از لحاظ بهداشتی منابع آب تحت نظر استانداردهای بهداشتی است و بنابراین از لحاظ کیفیت مسئله ای وجود ندارد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *