درخواست روسیه از تجار ایرانی برای فعال کردن بازارهای این کشور

12:28 - 27 مهر 1393
کد خبر: ۱۱۷۳۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: معاون اول رییس‌جمهور گفت: کشور روسیه برای فعال کردن بازارهای ایرانی خواهان حضور تجار ایرانی شد.

: معاون اول رییس‌جمهور گفت: کشور روسیه برای فعال کردن بازارهای ایرانی خواهان حضور تجار ایرانی شد.

به گزارش گروه سیاسی ، اسحاق جهانگیری صبح امروز (یکشنبه) در هجدهمین همایش روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: میزان رشد تولید برق در 6 ماه نخست امسال 7 درصد رشد داشته که در بخش صنعت نیز همین اتفاق رخ داده است.

وی تصریح کرد: میزان عرضه گاز در 6 ماه نخست امسال با 14 درصد رشد همراه بوده و گاز تحویلی به نیروگاه ها نیز 31.7 درصد رشد داشته که در مجموع میزان تولیدات امسال از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است. همچنین پتروشیمی 8 درصد، تولید فولاد 12 درصد و صادرات غیرنفتی 20 درصد رشد داشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور خطاب به صادرکنندگان، گفت: خودتان را برای تولید در عرصه جهانی آماده کنید و دولت در این زمینه حمایت های لازم را انجام می دهد.

جهانگیری افزود: یکی از جهت‌گیری‎هایی که در بسته خروج از رکورد به آن پرداخته شده است صادرات غیر نفتی است که در سیاست‌های اقتصادی مقاومتی هم آمده است.

وی گفت: توسعه صادرات غیرنفتی باید مورد توجه قرار گیرد، باتوجه به صادرات 28 میلیارد دلاری و واردات 26 میلیارد دلاری امسال دریافتیم که واردات هم رشد 30 درصدی داشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به صادرات ایران به روسیه، اضافه کرد: روسیه به شدت درخواست دارد که تجار ایرانی بازار روسیه را فعال کنند و اکنون بازار مطمئنی در این کشور ایجاد شده که این امر بستر سازی مناسبی برای توسعه صادرات ایران محسوب می‌شود.

جهانگیری گفت: در آینده ای نزدیک جلسه بسیار مهمی برای بررسی مشکلات مختلف حوزه تولید و صنعت با صادرکننده‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: دولت گذشته با درآمد دو میلیون بشکه نفت اداره می‌شد اما اکنون دولت یک میلیون بشکه صادر می‌کند بنابراین درآمدها نصف شده است و از سوی دیگر 50 درصد درآمد نفتی به حساب صندوق توسعه ملی و 50 درصد دیگر به حساب دولت واریز می‌شود، یعنی دولت با درآمد 500 هزار بشکه اداره می شود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: با توجه به اینکه بسته خروج از رکود در مسیر رونق تولید و اقتصاد تدوین شده اکنون این بسته به مجلس ارائه شده در صورت که مجلس به صورت جدی آن را پیگیری نمی‌کند بنابراین درخواست ما از مجلس این است که مصوبات خروج از رکود به سرعت پیگیری و به دولت ابلاغ شود.

وی از کاهش نرخ سپرده قانونی تا 10 درصد خبر داد و گفت: نرخ سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی تا 10 درصد کاهش می یابد که این اقدام قدرت بانک‌ها را در ارائه خدمات به واحدهای تولیدی و صنعت افزایش می‌دهد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *