اتصال شبکه سراسری راه آهن به قطار شهری/ بیش از 95 درصد ظرفیت حمل و نقل مسافربری استفاده می شود

11:41 - 27 مهر 1393
کد خبر: ۱۱۷۰۸
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
خبرگزاری میزان: وزیر راه و شهرسازی از اتصال شبکه سراسری راه آهن به قطار شهری خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از 95 درصد ظرفیت حمل و نقل مسافربری استفاده می شود.

: وزیر راه و شهرسازی از اتصال شبکه سراسری راه آهن به قطار شهری خبر داد و گفت: در حال حاضر بیش از 95 درصد ظرفیت حمل و نقل مسافربری استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، عباس آخوندی ظهر امروز ( یکشنبه) در شانزدهمین همایش حمل و نقل ریلی کشور با تاکید بر لزوم توسعه خطوط ریلی افزود: صنعت حمل و نقل ریلی که نماد صنعتی شدن ایران است باید بتواند کلیه آبادی های این سرزمین را به یکدیگر متصل کند.

وی سیاست های راه آهن را در توسعه حمل و نقل ریلی در یک سال اخیر مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه بیش از 80 سال از عمر این صنعت در کشور ما می گذرد در حال حاضر اقدامات خوبی در راستای توسعه صنعت حمل و نقل ریلی صورت گرفته است.

آخوندی با بیان این که توسعه حمل و نقل درون شهری نیز جزو دستور کار برنامه های راه و شهرسازی است، ادامه داد: حمل و نقل شهری و درون شهری هم اکنون جایگاه خود را پیدا کرده است ولی باید در راستای توسعه آن گام های گسترده تری برداشته شود.

وی ادامه داد: هم اکنون ناوگان مسافری در حوزه حمل و نقل حومه و صنعت حمل و نقل ریلی نقش برجسته ای در اتصال آبادی ها به مراکز شهرها ندارد به همین منظور باید بحث توسعه حمل و نقل حومه ای جزو دستورکار حمل و نقل ریلی کشور قرار بگیرد.

آخوندی با بیان اینکه حمل و نقل کوتاه مدت حومه ای از جهت قیمت گذاری آن با سیستم حمل و نقل مسافری متفاوت است، عنوان کرد: در حال حاضر این حمل و نقل ابزار و تشکیلات خاص خود را می خواهد.

وی با بیان اینکه حمل و نقل حومه ای در کلان شهرها باید توسعه یابد، ادامه داد: برای ساماندهی کلان شهرها از مبحث امنیت و محیط زیست نیاز داریم که ارتباطی سالم، ایمن بین مراکز کلان شهرها و حومه داشته باشیم اما متاسفانه اکثر کلان شهرهای ما فاقد این مزیت هستند.

آخوندی ظرفیت مورد استفاده حمل و نقل مسافربری را بیش از 95 درصد اعلام کرد و گفت: افزایش ظرفیت مسافر در ناوگان ریلی بیان گر آن است که باید سرمایه گذاری های مناسبی بر توسعه حمل و نقل مسافری کشور صورت بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی با ایجاد فضای رقابت بین خطوط ریلی و جاده ای گفت: ما هم اکنون خطوط ریلی گسترده ای داریم اما موضوعی که اهمیت استفاده از خطوط ریلی را روشن می کند آن است که خطوط ریلی باید بتواند با جاده ای رقابت کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آزاد راه تهران به قم 50 درصد ظرفیت تحت بار را ندارد به همین علت قابل رقابت با حمل و نقل جاده ای نیست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نگاه بازرگانی در حمل و نقل ریلی باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: برای ایجاد رقابت در حوزه حمل و نقل ریلی در بخش بار مسافر باید نگاه بازرگانی و تجاری وارد حمل و نقل ریلی شود تا زمانیکه حوزه بخش خصوصی نگاه تجاری نباشد برنامه ها و حرف ها در حد نصیحت خواهد ماند.

آخوندی از حمایت این وزارتخانه برای فعال شدن بخش خصوصی در حوزه ریلی خبر داد و گفت: در حال حاضر توافق اولیه با وزارت نفت انجام شده است همچنین به شورای عالی اقتصاد پیشنهاد دادیم تا بتوانیم نظام حمایتی خوبی را از افرادی که در حوزه حمل و نقل ریلی موجب صرفه جویی انرژی می شوند را بکنیم.

وی افزود: همچنین با صندوق توسعه ملی هماهنگ شده تا فرصت سرمایه گذاری مناسبی برای سرمایه گذارانی که در توسعه زیرساخت به روش B فعالیت می کنند فراهم شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *