انجام نمونه‌برداری‌های تصادفی از جایگاه‌های بنزین برای کنترل استانداردهای سوخت

13:21 - 26 مهر 1393
کد خبر: ۱۱۶۰۸
دسته بندی: جامعه ، عمومی
رییس سازمان ملی استاندارد گفت: با انعقاد تفاهم نامه بین وزارت نفت و شرکت ملی پالایش نفت ما از سنجش استاندارد بنزین از سال 1383 بازماندیم و تنها هر از گاهی نمونه برداری هایی را انجام می دهیم.

: رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: با انعقاد تفاهم نامه بین وزارت نفت و شرکت ملی پالایش نفت ما از سنجش استاندارد بنزین از سال 1383 بازماندیم و تنها هر از گاهی نمونه برداری هایی را انجام می دهیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی میزان، نیره پیروز بخت در حاشیه همایش استاندار محیط زیست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر کالا و محصولی پس از مدتی که استفاده می شودٰ مشخصات اولیه خود را از دست می دهد. به همین دلیل در خصوص بسیاری از کالا ها و مجموعه ها بازرسی های دوره ای داریم.

وی تصریح کرد: خودرو و خودرو سازان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. و مخازن CNG که در خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرد در صورت بازرسی نشدن پس از پنج سال خطرناک است. البته در حال حاضر که بنزین یورو 4 ارائه شده است خودرو سازان دیگر مشکلی ندارند.

رئیس سازمان ملی استاندارد  عنوان کرد: سال 1383 استاندارد بنزین اجرایی شد و در آذر ماه 1384 صورت جلسه بین وزیر وقت و معاون شرکت پخش و پالاش به امضاء رسید و کار به وزارت نفت سپرده شد. اما قرار بود نتایج کنترل ها را به سازمان استاندارد ارائه دهند.

پیروز بخت ادامه داد: بالاخره در سال 1391 در قانون بودجه گفته شد، به صورت کلی باید کنترل و نظارت بنزین تولید داخل و وارداتی به وزارت نفت سپرده شود. در حالی که این امر با ضوابط مغایرت دارد زیرا ذی نفع نباید خود ناظر باشد.در نتیجه ما نمی توانستیم برای سنجش استاندارد بنزین فعالیت کنیم، هر چند که برای اطمینان خاطر هر از گاهی نمونه برداری هایی انجام می دادیم.

وی افزود: در خصوص بنزین تولید داخل مواردی به وزارت نفت در سال 1391 و اوایل 1392 گزارش شد. اما امروز خوشبختانه آزمایشگاه مجهزی در بندرعباس افتتاح کرده ایم. با هماهنگی هایی که با سازمان محیط زیست داریم، آمادگی این را داریم که به هر دو حوزه بنزین وارداتی و تولید داخل بپردازیم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *