ماجرای کامل "دختر گمشده"+عکس

13:20 - 24 مهر 1393
کد خبر: ۱۱۴۵۷
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
خبرگزاری میزان: کندوکاو در "دختر گمشده" تصویری از وضعیت قضایی در اجتماع امروز ایالات متحده را هم نشان میدهد. دیوید فینچر با تمرکز بر یک وکیل که به زعم خود متخصص در دفاع از شوهرانی است که همسران خود را به قتل رسانده اند بیش از همه بر معضلی به نام رفتار خشونت بار زوحین نسبت به هم و مشکلات دستگاه قضا در برخورد با چنین پرونده هایی در ایالات متحده امروز تمرکز میکند.

: کندوکاو در "دختر گمشده" تصویری از وضعیت قضایی در اجتماع امروز ایالات متحده را هم نشان میدهد. دیوید فینچر با تمرکز بر یک وکیل که به زعم خود متخصص در دفاع از شوهرانی است که همسران خود را به قتل رسانده اند بیش از همه بر معضلی به نام رفتار خشونت بار زوحین نسبت به هم و مشکلات دستگاه قضا در برخورد با چنین پرونده هایی در ایالات متحده امروز تمرکز میکند.

به گزارش /حـــامد مظفـــری: تازه ترین فیلم دیوید فینچر با عنوان "دختر گمشده" در حالی در سینماهای جهان روی پرده رفته است که هم به واسطه مضمون اقتباسی آن که برآمده از رمانی به همین نام نوشته "گیلیان فلین" است و هم به واسطه داستان پرپیچ و خمی که روایت میکند مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. فیلم فارغ از فیلمنامه و کارگردانی به واسطه بازیهای بازیگرانش هم توسط منتقدان تحسین شده است.

کندوکاو در "دختر گمشده" تصویری از وضعیت قضایی در اجتماع امروز ایالات متحده را هم نشان میدهد. دیوید فینچر با تمرکز بر یک وکیل که به زعم خود متخصص در دفاع از شوهرانی است که همسران خود را به قتل رسانده اند بیش از همه بر معضلی به نام رفتار خشونت بار زوحین نسبت به هم و مشکلات دستگاه قضا در برخورد با چنین پرونده هایی در ایالات متحده امروز تمرکز میکند. البته که در این بین نقش خیانتهای زناشویی در شکل گیری بحرانهای خانوادگی در این کشور نیز به عنوان علت مطرح میشود.

انتهای فیلم هم یکی از حفره های سیستم قضایی آمریکا طرح میشود؛ در جایی که شخصیت زن ماجرا که بخش عمده ای از فیلم به ظاهر گمشده بود اعتراف میکند به اعمال نادرستی که توسط وی انجام شده اما به دلیل عدم وجود اسنادی دال بر متهم بودن، هیچ کس نمیتواند دادخواستی را علیه وی ارائه کند.

برای آشنایی بیشتر مخاطبان با حال و هوای اثر سیناپس کامل آن ارائه میشود البته با این هشدار به مخاطبان که این سیناپس خط اصلی داستان فیلم را لو میدهد.

 

دختر گمشده
Gone Girl


کارگردان: دیوید فینچر
فیلمنامه: گیلیان فلین براساس رمانی به نام "دختر گمشده" نوشته خودش
مدیر فیلمبرداری: جف کرونوِث
تدوین: کرک بکستر
طراح صحنه: سو چان
موسیقی: ترِنت رزنور، آتیکاس رُز
بازیگران: بن افلک، رزموند پیک، نیل پاتریک هریس، تایلر پری، کری کان، کیم دیکنز، پاتریک فاگیت، دیوید سِلِنون، لیزا بَنز
مدت: 149 دقیقه
محصول 2014 آمریکا
ژانر: تریلر، رازآمیز

سیناپس فیلم
همزمان با پنجمین سالگرد ازدواج «نیک دان»(با بازی بن افلک) و «اِمی»(با بازی رزموند پیک)، نیک وقتی به خانه بازمیگردد اثری از همسرش نمی بیند و شرایط طوری است که انگار همسرش گم شده است! دیری نمی گذرد که فقدان «اِمی» به موضوع داغ رسانه ها بدل شده و سوء ظنها نسبت به قتل این زن توسط همسرش به اوج می رسد و رفتارهای ناشیانه ای که نیک در برابر این اتهام از خود بروز میدهد سبب ساز آن می گردد که همگان فکر کنند او انسانی گریزان از اجتماع است.
«کارآگاه روندا بونی»(با بازی کیم دیکنز) حین تحقیقات خود پیرامون پرونده فقدان نیک به اطلاعات جالبی می رسد؛ کمی به عقبتر برمیگردیم و زمانی را می بینیم که در نتیجه بحرانهای اقتصادی، نیک و اِمی هر دو شغل خود را از دست داده و به دلیل سرطان مادر نیک مجبور میشوند از نیویورک به میسوری نقل مکان کنند. در نتیجه این انتقال نیک رفته رفته سرد، کُند، عبوث و غیرقابل اعتماد می شود.
کارآگاه همچنین متوجه آن میشود که این خانواده علاوه بر رویارویی با مشکلات اقتصادی و اختلافات داخلی به واسطه رفتارهای اِمی هم مشکلاتی را تجربه کرده. کارآگاه حتی گزارشی را پیدا میکند مبنی بر اینکه اِمی چندی قبل یک اسلحه خریده بوده(!) ضمن اینکه اسنادی نه چندان معتبر مبنی بر درگیریهای وی و همسرش هم به دست می آورد.اما اِمی کجاست؟؟؟ اِمی خودش را مُرده جازده تا بتواند به این واسطه از همسرش نیک که گمان دارد به وی خیانت کرده انتقام بگیرد. اِمی هویتش را تغییر داده و با هویت جدید در نقطه ای دورافتاده زندگی می کند و منتظر روزی است که نیک به اتهام قتل وی محاکمه شده و حکمش اجرا شود.
هنگامی که همسایگان اِمی پولی که وی پس انداز کرده را می دزدند وی از نامزد سابقش «دِسی کالینز»(با بازی نیل پاتریک هریس) که ثروتمند هم هست تقاضای کمک میکند. اِمی با قلب واقعیت به دِسی می گوید که به دلیل ترس از عواقب زندگی با نیک از خانه گریخته است و سپس از دِسی می خواهد که او را در نقطه ای امن سکنی دهد. دِسی تنها کاری که می تواند بکند این است که اِمی را در خانه ساحلی و در عین حال لوکس خود ساکن کند.


از آن سو نیک خواهر دوقلویش «مارگو» را متقاعد میکند که بیگناه است و از وی می خواهد در اثبات بیگناهی به او کمک کند. در ادامه نیک «تانر بولت»(با بازی تایلر پری) که وکیلی است متخصص در دفاع از شوهرانی که همسران خود را کشته اند، استخدام میکند و از وی میخواهد تلاش کند تا چهره نادرستی که از وی به اجتماع ارائه شده را ترمیم کند.


مدتی بعد از این اتفاق یکی از دانش آموزان نیک به نام «اندی»(با بازی راتاجکاسکی) در یک کنفرانس مطبوعاتی از این می گوید که با نیک رابطه عاشقانه داشته(!) و به دنبال وی نیک نیز در گفتگویی تلویزیونی از رفتارهای غلط گذشته خود ابراز ندامت میکند و البته قسم میخورد که همسرش را نکشته است.
این دو اتفاق اسباب ترمیم چهره نیک در میان آدمهای دوروبرش را فراهم کرده و البته که باعث میشود اِمی نیز که دورادور در حال تعقیب ماجراست رفته رفته نسبت به او حس بهتری پیدا کند.اما اِمی برای بازگشت به زندگی قبلی نه از مسیر درست که از راهی غیرمعمول استفاده میکند. او روزی از روزها «دسی» را به خانه ساحلی دعوت کرده و سپس با اغوای او، گلویش را بریده و وی را به قتل می رساند. وی با ظاهری خونین به خانه بازگشته و ادعا می کند «دِسی» او را دزدیده و به وی تعدی کرده و وی نیز مجبور شده او را به قتل برساند. این مساله باعث میشود پرونده قتل امی بسته شده و نیک هم تبرئه شود.
با این حال امی واقعیت را به همسرش نیک می گوید و به صراحت به وی اعلام میکند بعد از دیدن آخرین گفتگوی وی بود که تصمیم گرفت به زندگیش برگردد. نیک این صحبتها را با بونی، مارگو و بولت درمیان میگذارد اما هیچ مدرکی برای اثبات حرفهای امی وجود ندارد و نمی توان شکواییه ای را علیه او تنظیم کرد.تنها راهی که در برابر دروغ بزرگ امی پیش روی نیک می ماند جدایی است. او تصمیم می گیرد مابقی زندگی خود را جدا از امی ادامه دهد اما اِمی او را با واقعیتی روبرو میکند که شرایط را تغییر میدهد. اِمی باردار است و حالا نیک پدر شده است!

علیرغم مخالفت مارگو که همچنان به امی مظنون است نیک می پذیرد که به زندگی با امی ادامه دهد! این دو در برابر دوربینهای تلویزیونی اعلام میکنند که در کنار هم انتظار فرزندشان را می کشند...


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *