ستاره‌های پشت خط مانده

13:22 - 24 تير 1393
کد خبر: ۱۰۴۶
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
در فصول اخیر و با توجه به تعداد زیاد بازیکنان ترانسفر شده به باشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس این جمله که «پیشنهادهایی از باشگاه‌های عربی دارم» بسیار بیش از قبل از دهان فوتبالیست‌های ایرانی خارج می‌شود. مبالغ میلیاردی که باشگاه‌های عربی برای بازیکنان می‌پردازند به ابزاری برای بازارگرمی بازیکنان تبدیل شده و هرکسی که قصد دارد پول بیشتری از باشگاهش طلب کند، پیشنهادهای میلیاردی‌اش را وسط می‌کشد.

گروه دیگر رسانه ها:کاهش سهمیه بزرگسال تیم‌های لیگ برتری و پایین آمدن مبالغ قراردادها باعث شده تا اکثر بازیکنان بزرگ فوتبال ایران که احتمال حضورشان در لیگ داخلی کشورمان زیاد است، همچنان بلاتکلیف باشند تا شاید در روزهای پایانی نقل‌و‌انتقالات باشگاه‌ها کمی از مواضع سختگیرانه خود کوتاه بیایند و پیشنهاد مالی بهتری ارایه کنند. در هر حال تمام این بازیکنان که تعدادشان تقریبا به یک تیم فوتبال می‌رسد در صورتی که قصد دارند در لیگ چهاردهم بازی کنند باید تا ۲۶تیرماه تصمیم نهایی خود را بگیرند.  
پیشنهاد عربی؛ خیالی یا واقعی؟
در فصول اخیر و با توجه به تعداد زیاد بازیکنان ترانسفر شده به باشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس این جمله که «پیشنهادهایی از باشگاه‌های عربی دارم» بسیار بیش از قبل از دهان فوتبالیست‌های ایرانی خارج می‌شود.  مبالغ میلیاردی که باشگاه‌های عربی برای بازیکنان می‌پردازند به ابزاری برای بازارگرمی بازیکنان تبدیل شده و هرکسی که قصد دارد پول بیشتری از باشگاهش طلب کند، پیشنهادهای میلیاردی‌اش را وسط می‌کشد.  حتی بازیکنانی هم که با تیم‌هایشان تمدید می‌کنند تا پایان فصل برای محبوبیت بیشتر دائما این را می‌گویند که از میلیاردها پول به خاطر باشگاهشان گذشته‌اند.  حالا و در فاصله ۲روز تا پایان فصل نقل‌وانتقالات لیگ ایران خیلی از بازیکنان هستند که در این دوراهی گیر افتاده‌اند ولی در ۲روز آینده خواهیم دید که پیشنهادهای کدام‌یک بیشتر رنگ واقعیت به خود   می‌گیرد.
پایان  رقابت  بین‌المللی
بدون آن‌که کسی متوجه شود در سال‌های اخیر به تدریج مدیران باشگاه‌های بزرگ در حال رقابت با باشگاه‌های عربی بودند و برای این‌که از رفتن بازیکنانشان به باشگاه‌های عربی جلوگیری کنند، قراردادهای میلیاردی امضا می‌کردند. نمونه آن هم قرارداد ۲‌میلیارد و ۳۵۰میلیونی آندرانیک تیموریان با استقلال در فصل گذشته بود که فتح‌الله‌زاده در توجیه کارش عنوان ‌کرد آندو از قطر ۶‌میلیارد پیشنهاد داشته است. اما با ورود وزارت ورزش به بحث بدهی‌های باشگاه‌های سرخابی امسال قراردادها تعدیل شده است.  باشگاه‌های صنعتی نیز توسط وزارت صنعت و معدن منع شده‌اند که پول‌های میلیاردی پرداخت کنند.  با این روند در رفتار مدیران باشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم که حاضر به ادامه رقابت بین‌المللی‌شان با باشگاه‌های عربی نیستند و فقط با بازیکنان موجود سعی می‌کنند که بهترین تیم را ببندند.
ستاره‌های بیرون مانده
بازیکنان لژیونر ایرانی را که حضورشان در باشگاه‌های خارجی قطعی شده و احتمال حضورشان در ایران وجود ندارد  کنار بگذاریم، چند بازیکن بزرگ که اکثرا با تیم‌ملی در جام‌جهانی حاضر بودند باقی می‌مانند که هنوز تیمشان را مشخص نکرده‌اند.  در ذیل به بررسی وضع این بازیکنان می‌پردازیم که  دو روز برای حضورشان در لیگ چهاردهم وقت دارند.
۱- محمدرضا خلعتبری: ‌هافبک فصل گذشته پرسپولیس که در هفته‌های میانی نیم‌فصل اول‌ سال گذشته به دلیل نام جعلی لیگ امارات مجبور به ترک عجمان شد و در ادامه فصل با پیراهن سرخ به میدان رفت، تا همین دیروز درگیر گرفتن رضایتنامه‌اش از باشگاه عجمان و پرداخت بدهی پرسپولیس به این باشگاه بود.  او فرصت زیادی برای انتخاب تیم فصل آینده‌اش ندارد و نزدیک‌ترین گزینه به خلعتبری نیز سپاهان به شمار می‌رود.
۲- سیدجلال حسینی:  به نظر می‌رسد این بازیکن میلیاردی فصل گذشته پرسپولیس پس از حضور در جام‌جهانی انتظار افزایش مبلغ قراردادش را دارد اما مسئولان این باشگاه حاضر به پرداخت قرارداد فصل گذشته او هم نیستند. مذاکرات او با پرسپولیسی‌ها ادامه دارد، اگرچه چندباری شایعه حضورش در لیگ قطر و تیم الاهلی و الجیش نیز شنیده شده است.
۳- مهرداد پولادی: بهترین بازیکن ایران در جام‌جهانی از نگاه کارشناسان هنوز نتوانسته تیم جدیدش را انتخاب کند. مدافع چپ فصل گذشته پرسپولیس با این باشگاه قرارداد مشروط دارد و خودش از علاقه زیادش برای پیوستن به تیم‌های اروپایی می‌گوید.  حتی روزنامه‌های انگلیسی از پیشنهاد ۳تیم لیگ جزیره به او خبر دادند و به‌نظر می‌رسد پولادی یکی از بازیکنان جدا شده از پرسپولیس در پایان فصل نقل‌وانتقالات باشد.
۴- احسان حاج‌صفی: ‌هافبک چپ پای تیم‌ملی با این‌که با سپاهانی‌ها قرارداد دارد اما در صورت وجود پیشنهادهای خارجی می‌تواند جدا شود.  او همراه تیمش به اردوی ترکیه نرفت تا شایعه جدایی‌اش بیش از قبل مطرح شود.  احتمال ماندن او در سپاهان زیاد است، اگرچه گفته می‌شود حاج‌صفی نیز مثل پولادی قصد حضور در باشگاه‌های اروپایی را دارد.
۵- آندرانیک تیموریان: گرانقیمت‌ترین بازیکن فصل گذشته فوتبال ایران که در میانه‌های لیگ سیزدهم نیز سودای حضور در قطر را داشت، بازهم دائما از مذاکره‌اش با باشگاه‌های قطری سخن می‌گوید. به نظر می‌رسد مذاکرات او برای تمدید قرارداد با استقلال به بن‌بست خورده است و قلعه‌نوعی نیز با توجه به جذب کریمیان و ابراهیمی علاقه‌ای برای نگه داشتن او ندارد.  او بارها اعلام کرده در ایران فقط برای استقلال بازی می‌کند، با استناد به این مسأله می‌توان او را ۹۰‌درصد لژیونر دانست.
۶- کریم انصاری‌فرد:  از مطرح شدن پیشنهاد تیم‌های آفریقای‌جنوبی بعد از جام‌جهانی بگیر تا باشگاه‌های اروپایی، عربی و تیم‌های ایرانی نظیر استقلال، تراکتور و پرسپولیس.  انصاری‌فرد سکوت اختیار کرده و فقط امیدوار است  در اروپا بازی کند،  البته حضور در پرسپولیس و استقلال تقریبا منتفی شده اما تراکتوری‌ها به‌شدت به‌دنبال تمدید قراردادش هستند.
۷- جواد نکونام:  کاپیتان تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی که فصل گذشته در میانه‌های راه استقلال را ترک کرد، بازهم از علاقه‌اش برای بازگشت به این تیم می‌گفت اما این‌بار قلعه‌نوعی او را نخواست.  در ایران تنها مشتری او تراکتورسازی است و اگر به تیم رسول خطیبی نرود یکی از تیم‌های عربی قطعا مقصد بعدی نکونام برای فصل پیش‌رو خواهد بود.
۸- علیرضا حقیقی:  دروازه‌بان یک ایران در جام‌جهانی با روبین کازان روسیه قرارداد دارد و فصل گذشته را در تیم دسته دومی پرتغال به پایان رساند.  احتمال ماندن او در روسیه بسیار کم است اما به‌نظر هم نمی‌رسد به ایران بازگردد، البته اگر با تیم‌های اروپایی به توافق نرسد، شاید مشتریان خوبی در ایران با توجه به بحران دروازه‌بان داشته باشد.
۹- علی کریمی: باید عادت کنیم که علی کریمی هر‌سال در روزهای پایانی فصل نقل‌وانتقالات تیمش را معرفی کند.  برای او احتمالات زیادی در نظر گرفته می‌شود از پیشنهادهای اروپایی بگیر تا خداحافظی از فوتبال. به نظر می‌رسد خودش تمایل به ادامه فوتبال دارد اما نمی‌تواند به رویایش یعنی خداحافظی با پیراهن پرسپولیس تحقق بخشد. اکثر تیم‌های لیگ برتری خواهان حضور او بودند اما جادوگر تصمیمی نگرفته است.

منبع: شهروند


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *