پیش‌نویس لایحه حذف تبصره ازدواج سرپرست با فرزند خوانده نهایی شد

11:02 - 23 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۳۴۰
خبرگزاری میزان: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از نهایی شدن پیش نویس لایحه حذف تبصره ازدواج سرپرست با فرزندخوانده، از قانون حمایت از کودکان بی سرپرست خبر داد و گفت: این پیش نویس در موقعیت مناسب به مجلس ارائه خواهد شد.

: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از نهایی شدن پیش نویس لایحه حذف تبصره ازدواج سرپرست با فرزندخوانده، از قانون حمایت از کودکان بی سرپرست خبر داد و گفت: این پیش نویس در موقعیت مناسب به مجلس ارائه خواهد شد.

به گزارش ، شهین‌دخت مولاوردی اظهار کرد: در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب 31 شهریورماه سال گذشته مجلس و‌ بر اساس تبصره ماده 26 این قانون، موضوع ازدواج سرپرست با فرزندخوانده (کودک یا نوجوان تحت سرپرستی) با اجازه دادگاه و با اخذ نظر مشورتی سازمان بهزیستی کشور به صراحت قید شده است.

وی افزود: این امر موجب تشویش اذهان عمومی و مخالفت‌هایی در داخل و خارج از کشور شد و با اذعان بر اینکه در آینده، تبعات منفی در امر فرزندخواندگی و تمایل به آن در کشور به همراه داشته باشد؛ ضمن اینکه این تبصره با هدف کلان قانون مذکور که حمایت از کودکان فاقد سرپرست و بدسرپرست است و نیز با منافع عالیه جسمی و روانی کودکان، در تعارض آشکار قرار دارد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ادامه داد: این تبصره مغایر کارکردهای خانواده و نقش‌های تعریف شده برای اعضاء خانواده است؛ به نحوی که نقش فرزند در برابر والدین به ناگهان به نقش همسر در برابر همسر تغییر می‌یابد؛ در این خصوص، جلسات مشترکی با وزارت دادگستری و سازمان بهزیستی کشور و مرجع ملی حقوق کودک تشکیل و مباحث کارشناسی مطرح شده است.

مولاوردی همچنین از جمع‌آوری نظرات و فتاوای مراجع عظام تقلید و مکاتبه با مقام معظم رهبری برای اخذ نظر ایشان درباره حذف این تبصره خبر داد و در پایان یادآور شد: با توجه به مجموع این اقدامات، پیش‌نویس لایحه پیشنهاد حذف تبصره مربوط به ازدواج سرپرست با فرزندخوانده از قانون مذکور، در جلسه مشترک با وزارت دادگستری و سازمان بهزیستی کشور نهایی شده است تا در موقعیت مناسب به مجلس ارائه شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *