رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مسئله تروریسم با اشغال حل نمی‌شود/ توافق هسته‌ای به شرط جدیت طرفین امکان‌پذیر است

8:14 - 23 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۳۱۲
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
خبرگزاری میزان: رییس مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان با تاکید بر اینکه مسئله تروریسم را نمی توان با اشغال حل کرد، گفت: قدرت های بزرگ و برخی کشورها در منطقه مسئول به وجود آمدن داعش هستند.

: رییس مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان با تاکید بر اینکه   مسئله تروریسم را نمی توان با اشغال حل کرد، گفت: قدرت های بزرگ و برخی کشورها در منطقه مسئول به وجود آمدن داعش هستند.

به گزارش گروه سیاسی ، کریستین امانپور مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان پرسید؛ نخست اجازه دهید از شما درباره تهدید داعش بپرسم. گزارش های زیادی منتشر شده که این گروه به بغداد بسیار نزدیک شده است و فرودگاه بغداد را تهدید کرده است. ایران در حال انجام چه کاری برای دفاع از خود و بغداد در برابر داعش است؟

علی لاریجانی در پاسخ به این سئوال گفت: داعش گروهی نیست که خود به خود به وجود آمده باشد.ما باید ریشه های آن بیابیم و باید بدانیم قدرتهای بزرگ وهمچنین برخی از کشورهای منطقه مسئول به وجود آمدن آن هستند و من فکر می کنم بعید است بتوان جنگجویان چریکی را فقط با انداختن بمب بر سرشان نابود کرد.من همچنین شنیدم آمریکایی ها بدنبال یافتن جایگاهها و پایگاهها در منطقه هستند تا مردم را برای عملیات زمینی آموزش دهند.

مسئله تروریسم را نمی توان با اشغال حل کرد

تروریست ها را نمی توان با بمباران نابود کرد. شما نمی توانید مسئله تروریسم را با اشغال حل کنید. برای این که با آنها به صورت موثر مقابله کنید، باید روش دیگری را انتخاب کنید.شما می دانیم ما در مبارزه با آنها تجربه خوبی داریم زیرا ما به صورت فعالانه علیه آنها جنگیده ایم.

کریستین امانپور پرسید آیا شما می توانید درباره راه حل امنیتی که در ذهن شما است، شرح دهید؟

لاریجانی با خنده گفت : بله ،من می توانم برای شما شرح دهم، اما در این صورت ما به داعش کمک کرده ایم.

کریستین امانپور گفت : آقای لاریجانی اجازه دهید به شما اطمینان دهم که هیچکدام از ما قصد نداریم به داعش کمک کنیم. بنابراین ،همانطور که شما گفتید؛ هیچ راه حلی فقط با بمباران هوایی حاصل نمی شود. بسیاری در داخل عراق از نیروهای آمریکایی می خواهند به آنها کمک کنند. آنها در استان الانبار که در حال از دست دادن شهرها هستند از نیروهای آمریکایی می خواهند به آنها کمک کنند. شما در صورتی که نیروهای آمریکایی یا دیگر نیروها به صورت زمینی برای متوقف کردن داعش که دشمن شما نیز است، دخالت کنند، چه خواهید گفت؟

لاریجانی گفت:شما می دانید جنگ موثر با داعش نیازمند راه حل امنیتی خوب است. بخشی از این راه حل می تواند عملیات نظامی باشد. افرادی که می خواهند به صورت زمینی مشارت کنند باید به اندازه کافی مهارت داشته باشند.این نیروها نباید مانند نیروهای مزدور باشند.آنها باید انگیزه کافی برای انجام این عملیات داشته باشند.

مجری سی ان ان پرسید آیا منظور شما بیشتر شبه نظامیان شیعه است که شما و قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال کمک به آنها در عراق هستید. آیا این درست است؟

مبارزه با تروریسم بازی کودکانه نیست

لاریجانی گفت: لزوما چنین نیست.من فکر می کنم مردم ، منظورم عراقی ها و سوری ها ، خودشان توانایی کافی برای اجرای چنین عملیاتی را دارند.ما می دانیم این افراد اعم از شیعه ،سنی و کرد باید همه تلاش خودشان را برای موفقیت به کار بندند. من فکر می کنم بهترین کاری که جوانان می توانند انجام دهند این است که جلوی ارسال تسلیحات و پول متحدان و دوستان داعش در منطقه را بگیرند. این بازی کودکانه نیست. منظورم این است که مبارزه با تروریسم بازی کودکانه نیست و می تواند بسیار پرهزینه باشد.

توافق هسته ای به شرط جدیت دو طرف امکان پذیر است

کریستین امانپور پرسید : من می خواهم از مذاکرات هسته ای بپرسم که قرار است این هفته دور جدید مذاکرات در اروپا آغاز شود.آقای روحانی رئیس جمهور ایران گفته است ، معتقد است رسیدن به توافق تا مهلت بیست وچهارم نوامبر امکان پذیر است.آیا شما معتقدید این کار امکان پذیر است و آیا پارلمان ایران این توافق را که در حال کار بر روی آن هستند،خواهد پذیرفت؟

لاریجانی گفت:من فکر می کنم کاملا امکان پذیر است البته به شرط این که هر دو طرف در رسیدن به توافق جدی باشند. من فکر می کنم موضوعات باقیمانده می تواند تا مهلت بیست وچهارم نوامبر 2014 حل شود. من فکر می کنم در صورتی که دو طرف درباره موضوعات کوچک چانه زنی کنند،رسیدن به توافق بعید خواهد بود.

مجری سی ان ان پرسید : آیا شما تاکنون با توافق موقت راضی شدید؟

رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران گفت:این توافق مزایا و معایبی داشته است.این گام کوچکی بود.

مجری سی ان ان پرسید پس اگر امکان رسیدن به توافق نهایی تا بیست و چهارم نوامبر نباشد،آیا شما ادامه و تمدید گفتگوها براساس توافق فعلی را می پذیرید؟

لاریجانی گفت: ما باید در داخل ایران درباره آن بحث کنیم.ما نمی خواهیم کاری انجام دهیم که فقط برای مدتی ما را مشغول کند.

کریستین امانپور پرسید : فکر می کنید در صورت شکست کامل و تمدید نشدن این گفتگوها ،نتیجه چه خواهد شد؟

لاریجانی گفت: من فکر نمی کنم زیاد به نفع آمریکا باشد زیرا معنایش آن است آنها (آمریکایی ها) فرصت را برای دستاورد دیپلماتیک از دست داده اند.البته این شکست برای دیگران نیز خواهد بود.ما قصد داریم همان کاری را انجام دهیم که تاکنون انجام داده ایم.ما نمی خواهیم بمب هسته ای تولید کنیم اما بر دسترسی به فناوری و دانش هسته ای تاکید می کنیم.ما آماده هستیم به اندازه کافی دراین زمینه شفاف باشیم. من متعجب می شوم.چرا در این مذاکرات فقط صحبت از تعداد سانتریفوژها می شود و این که چگونه آنها(غرب) می تواند بخش های تحقیق و توسعه فناوری هسته ای ما را محدود کنند.تعداد سانتریفوژها واقعا مهم نیست بلکه مطلب مهم این است که ایران تلاش می کند شفاف سازی کند و قصد دارد درباره برنامه هسته ای خود شفاف باشد.

کریستین امانپور در ادامه درباره افزایش بازداشت برخی اتباع خارجی پرسید که لاریجانی در پاسخ به این سوال گفت : نخست این که من نمی توانم تایید کنم تعداد این افراد در بازداشت در حال افزایش است. اینها مواردی هستند که بسیار بندرت روی می دهد و طبیعی است چنین مواردی روی دهد زیرا ایران کشوری بسیار بزرگ با جمعیت هشتاد میلیون نفری است.آنها ممکن است کار اشتباهی انجام داده باشند و یا جرمی مرتکب شده باشند،قوه قضاییه باید آن را بررسی کند.تردیدی نیست ما نمی خواهیم هیچ کس را بدون هیچ دلیل به زندان بفرستیم.تا آنجایی که من می دانم تحقیقات در این زمینه شروع شده است و من امیدوارم این تحقیقات به پایان رسد و نتیجه آن هر چه سریعتر اعلام شود.

مجری سی ان ان در ادامه با بیگناه خواندن جیسون رضائیان که به اتهام امنیتی در ایران بازداشت شده است از روند پرونده وی سوال کرد .

علی لاریجانی گفت:به نظر می رسد من به اندازه شما اطلاعات ندارم زیرا شما گفتید هیچ اتهامی علیه او مطرح نشده است.

امانپور گفت : به صورت علنی چیزی گفته نشده است.

لاریجانی گفت: اتهاماتی دارند.براساس قوانین در ایران اتهامات نمی تواند قبل از تحقیق به صورت علنی اعلام شود.البته قوانین در کشورهای مختلف فرق می کند.تاجایی که من می دانم این فرد با اتهاماتی مواجه شده است اما هنوز به صورت علنی نشده است زیرا قانون اجازه نمی دهد اما موضوع وی در حال بررسی است.

کریستین امانپور پرسید : آیا شما موافق هستید رسیدگی به چنین پرونده هایی باید تسریع شود؟

لاریجانی گفت:مسلما، تسریع خوب است.حتی اگر اظهار نظر درباره آنها به اندازه ای که قانون اجازه داده است، باشد ،خوب است اما ما واقعا نمی توانیم قوه قضاییه را وادار سازیم،با عجله کارهایی انجام دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی به منظور شرکت در یکصد و سی و یکمین مجمع بین المجالس جهانی به ژنو سفرکرده است .

یکصد و سی و یکمین مجمع بین المجالس جهانی IPU ، 39 نشست رسمی خواهد داشت که 5 جلسه مجمع عمومی نمایندگان مجالس با حضور رؤسا، 4 نشسست مربوط به ماده اضطراری و قطعنامه و جلسات 4 کمیته دائمی با برگزاری 9 نشست، از آن جمله است.

هیئت پارلمانی ایران در کمیته‌های صلح و امنیت بین‌الملل , توسعه پایدار ، مالیه و تجارت ،کمیته دموکراسی و حقوق بشر و روابط بین‌المجالس عضویت دارد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *