رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ترکیه باید مواضع خود را درباره سوریه تغییر دهد/ اظهارات سعودالفیصل ناشی از کهولت سن است

15:04 - 22 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۲۷۳
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ترکیه باید مواضع خود را نسبت به اقداماتش در سوریه تغییر دهد.

: رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: ترکیه باید مواضع خود را نسبت به اقداماتش در سوریه تغییر دهد.

علاءالدین بروجردی در حاشیه مراسم ختم دختر حجت الاسلام رضا تقوی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر مداخلات نظامی ایران در سوریه اظهار کرد: اینگونه اظهارات وزیر امور خارجه عربستان ناشی از کهولت سن وی است.

وی افزود: مطالبی که وی درباره ایران مطرح کرده است در واقع هیچ تناسبی از حرکت اخیر دولت یازدهم در ارتباط با عربستان ندارد.

بروجردی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ضوابط تعامل سازنده خود را با جهان حفظ کرده است خاطرنشان کرد: تمامی دنیا با عملکرد و کارنامه جمهوری اسلامی ایران آشنا هستند. حتی آمریکا که دشمن درجه یک کشورمان است معترف به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در دنیا و منطقه است و معتقدند بدون جمهوری اسلامی ایران امکان حل بحران های منطقه وجود ندارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نقش جمهوری اسلامی ایران در طول 4 سال گذشته از بحران سوریه به طور شفاف مشخص است و ایران سردمدار حرکت ضد تروریستی در منطقه است علی رغم این که خود قربانی تروریست در منطقه محسوب می شود.

بروجردی خاطرنشان کرد: نقشی که ایران در عراق برای مبارزه با تروریست ایفا کرد دارای اهمیت بود به گونه ای که دولت عراق نیز بارها به این موضوع اشاره داشت لذا اگر قرار است واژه ی اشغالگری زیبنده کشوری باشد، آن کشور عربستان است.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز ما شاهد هستیم که مردم بی دفاع بحرین سال ها تحت عنوان حضور نیروهای سپر جزیره ای از سوی عربستان رنج می برند که این موضوع نقض قواعد بین المللی است.

بروجردی درباره عدم حضورش در همایش بزرگ اصولگرایان افزود: همانطور که می دانید مجلس در زمان تعطیلات خود به سر می برد و بنده نیز در حوزه انتخابیه حضور داشتم.

بروجردی در پاسخ به سوالی درباره امضای توافق پنهانی میان ایران و ترکیه خاطر نشان کرد: واقعیت این است که مجموعه سیاست های ترکیه درباره بحران سوریه، عراق با داعش قابل قبول نیست، زیرا نیروهای تروریستی عامل کشتار مسلمانان هستند و به امت اسلامی ضربه می زنند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد ترکیه باید تجدید نظر جدی را نسبت به سیاست های خود درباره سوریه اتخاذ کند.

بروجردی در پاسخ به سوالی درباره نا امنی برخی از مرزهای شرقی کشورمان از سوی گروهک های تروریستی تصریح کرد: اگر نگاهی به آمار سقوط های هواپیماهای کل جهان کنیم، این موضوع طبیعی است و نمی توان سقوط هر هواپیمایی را به نا امنی مرزی تلقی کرد.

وی تاکید کرد: در هر صورت واقعیت این است که همسایگان جمهوری اسلامی ایران کشورهایی هستند که نا امنی را به منطقه صادر می کنند و ما در این راستا به خصوص از کشور پاکستان انتظار داریم با تروریست ها برخورد کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *