ایران عضو کمیته قطعنامه محکومیت تروریسم شد

12:20 - 22 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۲۳۱
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
خبرگزاری میزان: رییس شورای اجرایی گروه بین‌المجالس جمهوری اسلامی ایران از عضویت کشورمان در کمیته قطعنامه محکومیت تروریسم خبر داد.

: رییس شورای اجرایی گروه بین‌المجالس جمهوری اسلامی ایران از عضویت کشورمان در کمیته قطعنامه محکومیت تروریسم خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی ، احمدرضا دستغیب با اشاره به برنامه‌های کاری اولین روز حضور گروه پارلمانی ایران در ژنو با بیان اینکه روز یکشنبه اجلاس نمایندگان زن پارلمان‌های جهان در دو نوبت صبح و عصر تشکیل شد، گفت: خانم رهبر به عنوان نماینده ایران در این اجلاس حضور یافته و نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد خشونت علیه زنان و تاثیرگذاری آنان در پارلمان‌های کشورهایشان را در سخنرانی خود مطرح کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه در نشست بین‌المجالس اسلامی نیز جمهوری اسلامی ماده اضطراری پیشنهادی در مورد محکومیت تروریسم را مطرح و مورد حمایت قرار گرفت، افزود: در ادامه هماهنگی با گروه کشورهای اسلامی برای قرار گرفتن این ماده در جایگاه بین‌المللی تبادل نظر صورت گرفت.

وی افزود: نمایندگان مجلس ایران نیز در نشست کمیته اجرایی بین‌المجالس آسیایی در تلاش برای ایجاد همگرایی منطقه‌ای و ایجاد وفاق بین این کمیته در اعلام مواضع در شورای اجرایی و مجمع عمومی اظهارنظر کردند.

دستغیب با بیان اینکه نشست آسیا پاسفیک با نقش فعال جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه تشکیل جلسه داد‌، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران موفق شد از کاندیداتوری جواد جهانگیرزاده برای عضویت در کمیته روابط سازمان ملل با اتحادیه بین‌المجالس حمایت کند و با دفاعیه مطرح شده در این زمینه وی برای دو سال به عضویت این کمیته انتخاب شد.

وی با بیان اینکه در جلسه آسیا پاسفیک هیئت ایرانی تلاش کرد عضویت سال آینده خود در کمیته اجرایی بین المجالس را تصویب کند، گفت: در این راستا رایزنی‌هایی را انجام و به تصویب اعضا رساندیم و یک نماینده از هیئت پارلمانی ایران نیز به عضویت در کمیته نگارش قطعنامه درآمد.

دستغیب با بیان اینکه در حاشیه نشست‌ها، هیئت پارلمانی دیدارهایی با روسای گروه‌های پارلمانی کشورهای مختلف داشت، افزود: در این دیدارها پیرامون ارتقای همکاری فیمابین صحبت و در مورد مشکلات منطقه، جهان اسلام و پدیده شوم تروریسم تبادل‌نظر شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه دیدارها در روز دوشنبه با حضور رییس مجلس در سطح روسای مجالس ارتقا یافت، توضیح داد: روز دوشنبه لاریجانی با روسای مجالس کشورهای سوریه، بنگلادش، صربستان و لبنان و عراق دیدار کرد و به موازات آن جلسات کمیته‌ها فعال بود.

وی با بیان اینکه در کمیته نمایندگان جوانان بین‌المجالس پاپی‌زاده به‌عنوان نماینده ایران حضور و به بیان اظهارنظرهای خود پرداخت، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در این جلسه به نقص سازمان ملل در کنترل جوانان و پیشگیری از پیوستن آنان به گروه‌های تروریستی پرداخت.

نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه مقرر شد با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران کشوری جوان است نقش بیشتری را در جلسات آینده و در اولین اجلاس این کمیته که در کشور ژاپن برگزار خواهد شد، ایفا کند.

وی با بیان اینکه صبح دوشنبه شورای اجرایی و پس از آن مجمع عمومی با سخنرانی روسای مجالس کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس بین‌المجالس جهانی آغاز به کار کرد، ادامه داد: مهمترین موضوع جلسه عصر تصویب ماده اضطراری برای محکومیت تروریست بود.

رییس شورای اجرایی گروه بین‌المجالس جمهوری اسلامی ایران افزود: همچنین جلسه کمیته صلح و امنیت بین‌المللی بعدازظهر روز دوشنبه با حضور موید حسینی صدر کار خود را آغاز کرد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *