نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح شد

10:50 - 22 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۱۹۷
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
خبرگزاری میزان: باحضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

: باحضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش گروه سیاسی ، به مناسبت عیدسعیدغدیرخم با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

وزیردفاع در آیین افتتاح این کارخانه طی سخنانی با تبریک خجسته ایام عیدسعیدغدیر خم، تأمین و توسعه منابع انرژی‌های نو را از اهداف راهبردی وزارت دفاع در تأمین نیازهای متنوع نیروهای مسلح در این زمینه ذکر کرد و افزود: با این راهبرد بحمدالله امروز شاهد افتتاح و بهره‌برداری از نخستین کارخانه تولید نسل جدیدی از ذخیره سازهای انرژی موسوم به باتری‌های لیتیومی به دست متخصصان و صنعتگران اقتدارآفرین سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع هستیم.

وزیر دفاع گفت: این کارخانه با زیربنای 17 هزار و 600 متر مربع و ظرفیت تولید سالانه 2.5 میلیون آمپر ساعت انواع باتری‌های تخت و استوانه‌ای قابل شارژ برای مصارف نظامی و غیرنظامی قادر خواهد بود نیاز کشور بخصوص نیروهای مسلح در این بخش را تأمین کند.

دهقان افزود: باتری لیتیومی در صنایع نظامی نظیر تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی مثل بی سیم همچنین در صنایع غیرنظامی مثل انواع باتری تلفن های همراه، انواع رایانه‌ها، دوچرخه، موتورسیکلت و خودروهای الکتریکی، سامانه‌های تولید الکتریسیته تجدیدپذیر نظیر ذخیره‌ساز انرژی‌های خورشیدی و بادی، پاور بانک‌ها، UPS و تأمین انرژی سیستم‌های مخابراتی و شبکه‌های تلفن همراه کاربرد دارد.

وزیر دفاع با بیان اینکه باتری‌های لیتیومی نسل جدیدی از ذخیره‌سازهای انرژی هستند گفت: این باتری‌ها به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد همچون چگالی انرژی و سطح ولتاژ بالا، بتدریج جایگزین انواع باتری‌های دیگر شده است و آینده ذخیره‌سازهای انرژی متعلق به این باتری‌ها خواهد بود.

دهقان افزود: این کارخانه علاوه بر اشتغال‌زایی مناسب، از خروج مقادیر زیادی ارز از کشور جلوگیری می‌کند و با صراحت می‌توان گفت این اقدام با ارزش از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

وزیر دفاع تصریح کرد: مدیریت و کار جهادی برای روزآمدسازی تجهیزات نیروهای مسلح منجر به راه‌اندازی این کارخانه شد و این روند به حول و قوه الهی در وزارت دفاع و صنایع وابسته با جدیت تداوم خواهد داشت.

وی با تشکر و قدردانی از مدیران، متخصصان و صنعتگران خدوم و خستگی‌ناپذیر سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع گفت: اینگونه اقدامات که تأثیرات بسیار مثبتی در تقویت بنیه دفاعی و اقتصاد کشور دارد بی‌تردید رضایت و خرسندی رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت شریف ایران و نیروهای مسلح را در پی‌خواهد داشت و زمینه را برای بهره‌برداری از فناوری‌های نو که در لبه دانش است بیش از پیش فراهم می‌کند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *