رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری

15:46 - 20 مهر 1393
کد خبر: ۱۰۱۱۲
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: جهانگیری سند ملی راهبردی احیاء، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای راهبری و مدیریت یکپارچه، ایجاد وحدت رویه و مشارکت عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی را ابلاغ کرد.

: معاون اول رئیس‌جمهور ،سند ملی راهبردی احیاء، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری برای راهبری و مدیریت یکپارچه، ایجاد وحدت رویه و مشارکت عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی را ابلاغ کرد.

به گزارش گروه سیاسی ،هیأت وزیران در جلسه 93.6.16 به پیشنهاد وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شورای عالی استان‌ها و به استناد ماده 16 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری سند ملی راهبردی نوسازی بافت‌های فرسوده را تعیین کرد.

بنا بر این گزارش به منظور انجام تمهیدات لازم برای تحقق مفاد سند مذکور از طریق هماهنگی بین‌بخشی با رعایت قوانین و مقررات مربوط ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء بهسازی و نوسازی که در تصویب نامه هیأت‌وزیران به اختصار ستاد ملی نامیده می‌شود به ریاست رئیس‌جمهور و در غیاب وی وزیر راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.

همچنین در این ستاد علاوه بر وزیر راه و شهرسازی وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت، اطلاعات، دادگستری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و رؤسای سازمان های میراث فرهنگی، محیط زیست، صدا و سیما، ثبت اسناد و املاک، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس شورای عالی استان‌ها، فرمانده نیروی انتظامی، و شهردار تهران به نمایندگی از شهرداری‌های کلانشهرها عضویت دارند.

بنابر این گزارش دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محله‌های هدف برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران وزارت راه و شهرسازی مستقر خواهد بود.

در این تصویب نامه آمده ‌است که ستاد‌های متناظر ستاد ملی در استان‌های کشور برای تدوین، اولویت‌بندی، و تأیید طرح و برنامه‌های احیاء، بهسازی و نوسازی، ایجاد هماهنگی بین بخشی، نظارت بر اجرای مصوبات و وظایف بخش‌های مرتبط به ریاست استاندار و با عضویت شهردار مرکز استان به نمایندگی از شهرداری‌های شهرهای استان و به دبیری مدیر کل راه وشهرسازی استان تشکیل می‌شود.

بنا بر بند سوم مصوبه هیأت وزیران و ابلاغ آن توسط معاون اول رئیس‌جمهور، دستگاه‌های اجرایی موظفند پس از ابلاغ طرح‌های مصوب، برنامه‌ها و اقدامات اجرایی خود را در مناطق و بافت‌های اعلام شده به گونه‌ای ساماندهی کنند تا سطح متوسط خدمات در آن مناطق با متوسط سطح خدمات شهر تا پایان سال 1404 برابری کند.

همچنین در تبصره بند سوم مصوبه هیأت وزیران قید شده است: اعتبارات مورد نیاز به منظور اجرای برنامه‌های و طرح‌های احیاء، بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محله‌های هدف در بودجه سنواتی دستگاه‌های مربوط منظور و یا از محل ارائه خدمات به متقاضیان با رعایت قوانین و مقررات مربوط تامین می شود.

آیین‌نامه نحوه فعالیت ستاد ملی و ستاد استانی ظرف مدت سه ماه به پیشنهاد دبیرخانه ستاد ملی به تصویب ستاد ملی خواهد رسید و ستادهای استانی موظفند هر شش ماه گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه ارائه نماید و ستاد ملی نیز سالانه عملکرد خودرا به هیأت وزیران ارائه نماید.

معاون اول رئیس‌جمهور این مصوبه را در تاریخ 2/7/1393 برای اجرا ابلاغ کرده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *