رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

بازار خدمات انرژی در کشور تشکیل می‌شود

11:51 - 24 تير 1393
کد خبر: ۱۰۰۸
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: مقدمات تشکیل بازارهای خدمات انرژی در کشور شامل، قیمت گذاری حاملهای انرژی، تدوین تیپ قراردادی همسان و تعیین شرایط احراز صلاحیت در صنعت نفت تا حدود زیادی فراهم شده است.

: مقدمات تشکیل بازارهای خدمات انرژی در کشور شامل، قیمت گذاری حاملهای انرژی، تدوین تیپ قراردادی همسان و تعیین شرایط احراز صلاحیت در صنعت نفت تا حدود زیادی فراهم شده است.

به گزارش میزان، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ، با بیان این مطلب افزود: معاونت امور مهندسی وزارت نفت، تیپ قراردادی همسانی را برای شرکتهای خدمات انرژی تدوین کرده و به این ترتیب، گام بزرگی برای راه اندازی این شرکتها برداشته شده است.

نصرت اله سیفی با اشاره به تعیین شرایط احراز صلاحیت برای فعالیت شرکتهای خدمات انرژی در کشور به عنوان یکی دیگر از پیش شرطهای اساسی گفت: در این زمینه نیز معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، آیین نامه ای را تدوین و ابلاغ کرده است.

وی، قیمت گذاری حاملهای انرژی را زمینه ساز هموار شدن مسیر عقد قرارداد با شرکتهای خدمات انرژی ضروری اعلام و تصریح کرد: هم اکنون شورای انرژی های کارآمد صنعت نفت، مدلی از قیمت گذاری حاملها را تدوین کرده است که در صورت نهایی شدن این مدل و تایید نهایی آن، این پیش شرط نیز تحقق می یابد.

به گفته وی، قیمت گذاری حاملهای انرژی در این دست از قراردادها، مصارف دیگری نیز دارد و می تواند در ارزیابی طرحهای پژوهشی و ارزیابی طرحهایی که طبق ماده 14 قانون اصلاح الگوی مصرف یا بند "ق" تبصره (2) قانون بودجه کل کشور اجرایی می شود، نیز استفاده شود.

وی با بیان اینکه در صورت تایید مدل قیمت گذاری تدوین شده شورای انرژیهای کارآمد از سوی وزارت نفت، این قیمت گذاری ابلاغ می شود، یادآور شد: همکاری همه دستگاه های ذیربط و اعمال نظر مدیریت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز در نهایی شدن مدل قیمت گذاری تاثیر بسزایی دارد و از این رو، خواهان مشارکت تمام نهادهای مرتبط هستیم.

سیفی تصریح کرد: اگرچه تعیین سازو کار برای پشتیبانی های مالی و بیمه ای نیز از شرکتهای خدمات انرژی ضرورت دارد، اما در صورت تحقق و نهایی شدن مولفه های اصلی، دستیابی به دیگر الزامها کار دشواری نیست؛ ضمن اینکه دانش فنی در این زمینه به حد کافی موجود است.

به گزارش شانا، معاون وزیر نفت در امور مهندسی نیز از تدوین تیپ قراردادهای همسان شرکت های خدمات انرژی خبر داد و اعلام کرد: این قراردادها با همکاری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت نیرو، معاونتهای وزارت نفت، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان بهره وری انرژی برای نخستین بار در کشور تدوین شده است و همه شرکت‌های تابعه وزارت نفت از جمله سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ملزم به اجرای آزمایشی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و رعایت الگوهای قراردادی تدوین شده از سوی معاونت امور مهندسی وزارت نفت هستند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *