حالت اضطراری در سودان لغو شد/ وعده رئیس شورای انتقالی سودان درباره پاکسازی عوامل بشیر

9:04 - 25 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۶۴۱
«عبدالفتاح عبدالرحمن برهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از واگذار کردن قدرت به دولتی غیر نظامی ظرف ۲ سال آینده خبر داد.
تعطیلی دانشگاه خارطوم در پی تیراندازی افراد ناشناس/ لغو حالت اضطراری و منع رفت و آمد در سودان/ وعده رئیس شورای نظامی انتقالی سودان مبنی بر پاکسازی کلیه نماد‌ها و عوامل بشیر در دولت آتیبه گزارش گروه بین الملل ، گزارش‌ها حاکی از بسته شدن دانشگاه «خارطوم» توسط پلیس پس از تیراندازی در این دانشگاه است.

به گزارش اسپوتنیک، پلیس خارطوم در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از تیراندازی افراد ناشناس در دانشگاه خارطوم اقدام به بستن این دانشگاه کرده است.

«عبدالفتاح عبدالرحمن برهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان نیز در بیانیه‌ای گفت: "من لغو حالت اضطراری و منع رفت و آمد را اعلام می‌کنم."
 
وی افزود که  نهاد‌های دولتی جدید براساس قانون و مبارزه با فساد و نیز پاکسازی رژیم بشیر و نماد‌های آن بازسازی خواهند شد.

برهان وعده داد ارتش ظرف ۲ سال آینده قدرت را به یک دولت غیرنظامی واگذار خواهد کرد.

روز پنجشنبه گذشته «محمد احمد ابن عوف» وزیر دفاع سودان اعلام کرده بود که «عمر البشیر» رئیس جمهور پیشین کشور بازداشت شده و شورایی نظامی برای اداره موقت کشور تشکیل شده است.

عمر البشیر با وضع مقررات منع رفت و آمد شبانه به مدت ۳ ماه، اعلام وضعیت اضطراری و تعلیق قانون اساسی در ماه فوریه تلاش می‌کرد به ناآرامی‌های گسترده‌ای که سرانجام در روز پنجشنبه منجر به سرنگونی دولتش شد، پایان بدهد.

اعتراضات در سودان از دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شد. اما رفته رفته با گسترش اعتراضات، راهپیمایان خواستار استعفای عمر البشیر شدند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *