نسل سوم سامانه جامع راهداری با قابلیت‌های جدید راه‌اندازی شد

15:03 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۳۶۳
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
نسل سوم سامانه جامع راهداری با قابلیت‌های جدید راه‌اندازی شد
رئیس مرکز توسعه آموزش، مطالعات و نوآوری این سازمان گفت: با هدف استقرار نظام داده محور و راهداری سیستماتیک و همچنین افزایش قابلیت اطمینان اطلاعات ثبتی، نسل سوم سامانه جامع راهداری (RMS) با قابلیت‌های تخصصی جدید طراحی و پیاده‌سازی شده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش وزارت راه و شهرسازی از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، حمزه ذاکری رئیس مرکز توسعه آموزش، مطالعات و نوآوری این سازمان با بیان این خبر افزود: این سامانه از ابتدای تیرماه سال ۱۴۰۲ برای دفاتر تخصصی ستادی، ادارات کل استان‌ها و ادارات شهرستانی به بهره‌برداری رسیده است و در حال حاضر بیش از ۴۳۰ اداره شهرستان، ۳۵ اداره کل استانی و کلیه دفاتر ستادی معاونت راهداری به‌عنوان کاربر تخصصی RMS دسترسی دارند و کلیه فعالیت‌های تخصصی جاری در ۱۸۰ مورد، پروژه‌های حوزه راهداری، ثبت داده‌های نقاط پرتصادف، خسارات وارد به زیرساخت‌های راه در سامانه به صورت مکانمند و مستمر درج می‌شود.

وی با بیان این‌که نسخه جدید سامانه جامع راهداری با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، با موفقیت پیاده‌سازی شد، افزود: ایجاد حافظه زمانی و مکانی راهداری کشور در قالب سامانه جامع تحت وب راهداری گامی موثر در پیاده‌سازی الگوی سازمان داده مبنا است که با هدف ایجاد یکپارچگی در فرآیندها، کمی‌سازی و تجمیع کلیه فعالیت‌های راهداری وارد سومین سال بهره برداری شده است.

رئیس مرکز توسعه آموزش، مطالعات و نوآوری سازمان اظهار داشت: با توسعه و عملیاتی شدن بخش‌های مختلف سامانه جامع راهداری، امکانات جدیدی برای ثبت اقدامات و گزارش تاثیر گذاری اقدامات در سطح شبکه راه‌ها ایجاد شده است.

ذاکری همچنین بیان داشت: در نسخه جدید سامانه، علاوه بر بازنگری کلی در پنل‌های فعالیت‌های روزانه، گشت راهداری و ترابری، واکنش سریع، پروژه‌های راهداری و مدیریت کاربران، فرآیند کارتابلی کردن سامانه جهت تایید فعالیت‌های ثبت شده توسط ادارات تابعه استان با موفقیت پیاده سازی شد که گامی مهم در راستای صحت‌سنجی اطلاعات ورودی و تدقیق آمار است.

وی خاطر نشان کرد: جهت سهولت استفاده کاربران ثبت کننده سامانه با استفاده از گوشی هوشمند و تبلت، پنل‌های مختص ادارات شهرستان به‌صورت تعاملی راه‌اندازی شده است. همچنین بروز رسانی نقشه راه‌ها (OSM) با آخرین نسخه منتشر شده در سال ۲۰۲۳ و اضافه شدن نقشه ماهواره‌ای با زوم ۱۶ به سامانه از تغییرات توسعه‌ای در سامانه است که موجب ارتقای کیفی قابل توجه در نتایج شده است.

رئیس مرکز توسعه آموزش، مطالعات و نوآوری سازمان افزود: پنل خسارات وارده به ابنیه فنی و تاسیسات راه، از جمله قابلیت نسخه جدید سامانه می‌باشد که در راستای یکپارچگی در کلیه فرآیند‌ها با مشارکت دفاتر درآمد، نگهداری علائم تجهیزات و توسعه ایمنی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و امور مالی سازمان راه اندازی شده و کلیه مراحل وصول خسارت در این بستر بصورت برخط انجام می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: از برنامه‌های پیش رو ایجاد سامانه نگهداری حریم راه و مدیریت تونل است که در راستای تقویت نظارت و مدیریت بر زیرساخت‌ها، با هماهنگی و مشارکت دفاتر تخصصی در حال پیاده‌سازی است که به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *