پنجاه و دومین شماره نشریه «سرو» منتشر شد

10:49 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۸۹۴
پنجاه و دومین شماره نشریه «سرو» منتشر شد
پنجاه و دومین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «میراثِ احمد» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پنجاه و دومین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «میراثِ احمد» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «یادمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «گفتمان»، «پرسمان»، «ترجمان» و «راهیان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.

در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم سردار محمدقاسم ناظر با تیتر «مسئولیت امام (ره)» منتشر شده است.

در بخش گفتمان سرو در مقاله‌ای به قلم سمانه علی اکبری با عنوان «بهشت بهشتی» مبانی فکری شهید بهشتی را مورد بررسی قرار داده است. بازیابی هویت ملی در گفتمان دفاع مقدس در مقاله‌ای با عنوان «نقش آینه» از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.

در فصل پرسمان این شماره از نشریه سرو، در گفتگویی با علیرضا زادبر «مورخ و پژوهشگر تاریخ معاصر»، ریشه‌های پذیرش قطعنامه را بررسی کرده است و در ادامه بازخوانی زمینه‌ها و علل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را در مقاله‌ای با عنوان «روایت روز‌های سخت» به قلم مرتضی پورخانی می‌خوانیم. «تدبیر پیرِ انقلاب» از دیگر مطالب خواندنی و جذاب پرسمان این شماره از نشریه سرو است.

در بخش دیده بان سرو، در گفتگویی با هادی جانفدا، اشعار مرحوم «حبیب‌الله معلمی» از شاعران برجسته ادبیات پایداری را بررسی کرده است و در ادامه در گفتگویی با سیدمحمد حسینی؛ مدیر عامل انجمن سینمای انقلاب اسامی و دفاع مقدس» و حمیدرضا مدقق «کارشناس، مجری و منتقد سینما، علل موفقیت فیلم ایستاده در غبار را مورد واکاوی قرار داده است.

در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان، راویان و ترجمان سرو به موضوعاتی همچون جستاری در باب تشکیل لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) با عنوان «میراثِ احمد»، مروری بر ترور‌های منافقین در ۶ و ۷ تیر ۱۳۶۰، فرازوفرود عملیات رمضان در گفتگو با سردار محمدرضا حیاتی، نگاهی بر زندگی و ویژگی‌های شخصیتی و نظامی شهید آبشناسان، ریشه‌های آزادسازی جنوب لبنان در گفتگو با ابوالفضل صالحی‌نیا، درنگی بر ریشه‌های شجره طیبه حزب‌الله لبنان، جنایت شیمیایی در سردشت، نگاهی بر موزۀ ارتش ملی نیوزلند و... پرداخته شده است.

گفتنی است نشریه سرو به سردبیری «داوود عامری» در ۱۲۰صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *