کد خبر: 369449
تاریخ انتشار: 17:26 - 29 آبان 1396 - 2017 November 20
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد
خبرگزاری میزان- کارشناسان وکیل‌آنلاین در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان درباره مجازات شهادت دروغ توضیح داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره شهادت دروغ این است:

با سلام؛ در دعوی توهین! شاکی که همسایه است، اقدام به معرفی یک نفر شاهد از دیگر همسایه‌ها را نموده. در صورتیکه بجز خانواده بنده هیچکس شاهد ماجرا نبود و هیچگونه شواهدی هم دال بر حضور شاهد ایشان در خانه نبوده. اول اینکه شهادت این همسایه قابل قبول هست یا نه؟ و یا اینکه باید به اثبات برسد که شاهد به نحوی ذی نفع است! دوم اینکه اگر شاهد بگوید در خانه خود و پشت پنجره مشغول به مشاهده وقایع بودم آیا شهادت او قابل اتکا است و یا اینکه باید به اثبات برسد ایشان به دروغ شهادت داده است؟ با تشکر
پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
ادای شهادت دروغ مطابق قانون جرم بوده و دارای مجازات می‌باشد. ماده ۶۵۰ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.) از طرفی دیگر شهادت باید از روی قطع و یقین ادا شود. ضمن آنکه دادگاه حق تحقیق و بررسی لازم را در خصوص خلاف واقع بودن شهادت خواهد داشت. حاصل آنکه در صورت علم به خلاف واقع بودن شهادت، شهادت مذکور معتبر نمی‌باشد.
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوقی-زندانیان